W poniedziałek, 22 stycznia, powołano skład Wojewódzkiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. To organ, którego zadaniem jest m.in. opiniowanie strategicznych dla województwa dokumentów oraz doradzanie w kwestii działań wspierających osoby z niepełnosprawnościami.
– Powołaliśmy członków rady, której jednym z zadań jest zgłaszanie sugestii dotyczących całego tego środowiska - mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Zależy nam, by środowisko osób z niepełnoprawnościami mówiło w swoim imieniu, by wskazywało sugestie, na jakie problemy trzeba zwrócić uwagę, ale by też mówiło, jak je rozwiązywać.
Rada jest organem opiniodawczo-doradczym, a wśród jej zadań jest inspirowanie przedsięwzięć integrujących osoby z niepełnosprawnościami.
Skład rady
Poznaliśmy skład rady, a Joanna Olczak z Płocka została jej nowy sekretarzem. Jest ona prezesem płockiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieciom i kierownikiem warsztatu terapii zajęciowej. Kto poza nią stworzy radę?
- Marek Olszewski, który został wybrany na przewodniczącego rady. To inicjator powstania i prezes Spółdzielni Socjalnej „Samodzielność, Praca, Aktywność”. Od 2011 r. jest członkiem rady, pełnił wcześniej funkcję wiceprzewodniczącego wojewódzkiej rady oraz przewodniczącego Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Ostrołęce. Sam porusza się na wózku, jest wolontariuszem, został nagrodzony medalem Pro Masovia oraz otrzymał tytuł „Dobry Pracodawca 2023”.
- Dariusz Linde, który został wybrany na wiceprzewodniczącego Rady, jest na co dzień kierownikiem warszawskiego oddziału Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem. Zajmuje się szkoleniami z zakresu podstawowej i zaawansowanej obsługi komputera i smartfonów przez osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz inne grupy społeczne. Prowadzi warsztaty techniczne. Jest inicjatorem wielu projektów.
- Stanisław Firlej – przedstawiciel Fundacji Szkoła Żeglarstwa Tradycyjnego oraz Chorągwi Mazowieckiej ZHP, z wykształcenia prawnik, jest też trenerem umiejętności. Laureat nagrody „Żurawie Powiatu Grodziskiego” i koordynator projektów związanych z aktywizacją osób niepełnosprawnych.
- Katarzyna Rola-Skorupska – z Caritas Diecezji Siedleckiej, pedagog, politolog, kieruje Zakładem Aktywności Zawodowej w Siedlcach prowadzonym przez Caritas. Dotychczas była sekretarzem Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Jest Członkiem Rady Zatrudnienia Socjalnego i Członkiem Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej Województwa Mazowieckiego. Wzmacnia pozycję osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.
- Dagmara Janas – prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM, realizator licznych projektów, prywatnie mama córki z niepełnosprawnościami.
- Marzena Tazbir-Kowalczyk – przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego, dyrektor Wydziału ds Osób Niepełnosprawnych w Mazowiecki Urząd Wojewódzki, była członkiem rady w poprzedniej kadencji.
- Nowe otwarcie to nowe spojrzenie, nowe perspektywy, a to pozwoli wnieść inspiracje w działania samorządu województwa dotyczące osób z niepełnosprawnościami – zaznaczył Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa ds. osób z niepełnosprawnościami. - Cenne jest dla nas to, że radę tworzą teraz osoby z tak różnych części województwa. Deklaruję ze swojej strony pełną współpracę
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.