Reklama

Płocczanka bada raka. Wygrała plebiscyt!

Opublikowano:
Autor:

Płocczanka bada raka. Wygrała plebiscyt! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki ogólnopolskiego plebiscytu „Polacy z werwą” organizowany przez Orlen. Głosowanie ruszyło 12 czerwca. Wtedy mało kto znał kandydatów. A teraz jedną z laureatek została płocczanka, Magdalena Król.

Wczoraj odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki ogólnopolskiego plebiscytu „Polacy z werwą” organizowany przez Orlen. Głosowanie ruszyło 12 czerwca. Wtedy mało kto znał kandydatów. A teraz jedną z laureatek została płocczanka, Magdalena Król.

Kategorii było 7, a w każdej z nich po 3 kandydatów. Wszyscy młodzi, zdolni, przed 35. rokiem życia. Najpierw głosowała publiczność. Do ostatniego etapu przeszło już 14 osób, ale wszystko już zależało od kapituły jurorskiej. Wczoraj, 9 października w Teatrze Wielkim dowiedzieliśmy się kto dołączy do młodych Polaków z werwą i odebrał statuetki dla zwycięzców oraz nagrody finansowe (grant na 50 tys. zł na kontynuowanie dotychczasowej działalności). Płocczanka, która zajmuje się badaniami nad przerzutami nowotworowymi, została uhonorowana za dokonania w kategorii nauka.

Dr. hab. Magdalena Król jest adiunktem na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Handlowej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od lat prowadzi nowatorskie badania nad wpływem mikrośrodowiska guza nowotworowego na jego zdolności do przerzutów, a te uznaje się za największą bolączkę onkologii. Odkryto, że te komórki, które powinny chronić organizm, zamiast niszczyć komórki rakowe, nagle wybierają drugą stronę i zaczynają wspomagać powstawanie przerzutów. Król skupiła się na wpływie układu immunologicznego na powstawanie przerzutów z zastosowaniem modelu raka sutków u psów, aby wyniki jej badań móc przełożyć na medycynę ludzką.

Poznajcie wszystkich laureatów:

  • w kategorii Medycyna: dr hab. n. med. Przemysław Juszczyński,
  • w kategorii Nauka: dr hab. Magdalena Król,
  • w kategorii Ochrona środowiska: Monika Selin,
  • w kategorii Design i architektura: Natalia Paszkowska,
  • w kategorii Innowacje w biznesie: Konrad Sierzputowski,
  • w kategorii Kultura i sztuka: Bartłomiej Wąsik
  • w kategorii Sport: Zbigniew Bródka.

Przyznano również nagrodę specjalną za popularyzacją jakiejś dziedziny odpowiadającej kategoriom plebiscytu. Ta powędrowała do reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn.

Fot. polacyzwerwa.pl

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE