Reklama

Płocczanka bada raka i...czeka na głosy!

Opublikowano:
Autor:

Płocczanka bada raka i...czeka na głosy! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Plebiscyt „Polacy z werwą” organizowany przez PKN Orlen promuje ludzi z pasją i z pomysłami, którzy z niesamowitą wytrwałością tworzą wielkie, a mało medialne rzeczy. Główną nagrodą jest grant na dalszą kontynuację prowadzonego projektu. Tym razem w kategorii nauka nominowano płocczankę, Magdalenę Król za badania nad przerzutami nowotworowymi.

Plebiscyt „Polacy z werwą” organizowany przez Orlen promuje ludzi z pasją i z pomysłami, którzy z niesamowitą wytrwałością tworzą wielkie, a mało medialne rzeczy. Główną nagrodą jest grant na kontynuację prowadzonego projektu. Tym razem w kategorii nauka nominowano płocczankę, Magdalenę Król za badania nad przerzutami nowotworowymi.

Dr hab. Magdalena Król pełni funkcję adiunkta na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Handlowej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Nie jest to zresztą pierwsze tak renomowane wyróżnienie dla płocczanki. W 2013 roku została laureatką Nagród Naukowych POLITYKI w kategorii „Nauka o życiu”. Król od kilku lat prowadzi nowatorskie badania nad wpływem mikrośrodowiska guza nowotworowego na jego zdolności do przerzutów. - Największą bolączką onkologii są przerzuty. Odkryto, że komórki układu  odpornościowego, które powinny chronić organizm przed nowotworem dopuszczają  się zdrady - nie niszczą komórek rakowych, ale „przechodzą na stronę wroga”  i promują powstawanie przerzutów - czytamy na stronie plebiscytu.

W swoich badaniach na modelu raka sutków u psów Magdalena Król skupia się właśnie na wpływie układu immunologicznego na powstawanie przerzutów. Wyniki jej badań będą miały przełożenie na medycynę ludzką.

Konkurs „Polacy z werwą” ma nie tylko inspirować, ale także honorować ludzi młodych, przed 35. rokiem życia, pełnych energii do tworzenia rzeczy wielkich, znacznie wykraczających poza polskie standardy. Jest to jego II edycja. W pierwszej zwyciężyli Jerzy Janowicz, prof. Janusz Bujnicki, Katarzyna Krakowiak, Jan Strumiłło, dr. hab. Wojciech Fendler, Anna Dębicka i Rafał Brzózka. W sumie oddano 314 tys. głosów.

Także tym razem organizatorzy plebiscytu przewidzieli 3 etapy. W pierwszym jury wyłoniło 3 kandydatów dla każdej z kategorii. W składzie jury znaleźli się podobnie jak przed rokiem: Jacek Bożek (Ochrona środowiska), prof. Zbigniew Gaciong (Medycyna), prof. Magdalena Fikus (Nauka), Tomasz Majewski (Sport), Leszek Możdźer (Kultura i sztuka), Tomasz Sielicki (Innowacje w biznesie) wraz z Tomaszem Sadurskim (Design i architektura). Dołączyli do nich m. in. reżyser Filip Bajon, zeszłoroczny laureat Wojciech Fendler, Rafał Stec i Stefan Szczepłek.

Drugi etap rozpoczął się w 12 czerwca i potrwa do 7 września. W tym czasie możecie oddawać głosy, rozdzielając je na poniższych kandydatów:

- w kategorii Medycyna: dr n. med. Anna Czarnecka, dr hab. n. med. Przemysław Juszczyński, dr n. med. Magdalena Winiarska;

- w kategorii Nauka: dr hab. Magdalena Król, dr hab. Andrzej Dziembowski, dr hab. Jadwiga Śliwka;

- w kategorii Ochrona środowiska:  dr inż. Krzysztof Herman, Joanna Mieszkowicz, Monika Selin;

- w kategorii Design i architektura: Jan Lutyk, Natalia Paszkowska, Hugon Kowalski;

- w kategorii Innowacje w biznesie: Marcin Saracen, Konrad Sierzputowski oraz kandydatura zbiorowa: Arkadiusz Skuza, Wojciech Radomski, Paweł Elbanowski, Marcin Szajek;

- w kategorii Kultura i sztuka: Tadeusz Dąbrowski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Bartłomiej Wąsik;

- w kategorii Sport: Katarzyna Bachleda-Curuś , Zbigniew Bródka, Michał Kwiatkowski.

Po zakończeniu głosowania z każdej z kategorii odpadnie jedna osoba z najmniejszą ilością oddanych głosów. Swoją aprobatę możecie wyrazić zaglądając na stronę lub za pośrednictwem swojego konta na Facebooku. Wolno zagłosować wyłącznie na jednego kandydata w każdej kategorii. Aby wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, należy podać swoje imię, nazwisko oraz adres mailowy. Na szczęściarzy czekają ipad mini, zaproszenia na uroczystą galę oraz karty upominkowe.

Główną nagrodą dla każdego z 7 laureatów, oprócz pamiątkowych statuetek autorstwa Pawła Althamera, jest rodzaj grantu w wysokości 50 tys zł z przeznaczeniem na działalność zawodową, artystyczną lub sportową. Przewidziano także nagrodę specjalną za szczególny wkład w swoją dziedzinę, pokrewną z kategoriami plebiscytu. W pierwszej edycji „Polacy z werwą” otrzymał ją prof. Adam Maciejewski z Instytutu Onkologii w Gliwicach, który wraz z zespołem lekarzy dokonał jako pierwszy na świecie przeszczepu twarzy ze wskazań życiowych. Nagrodę finansową w wysokości 50 tys zł spożytkowano na założenie Fundacji na Rzecz Rozwoju Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Przeszczepów Twarzy celem zbierania środków na kolejne operacje. 

Kto zwycięży w tegorocznym plebiscycie, dowiemy się podczas październikowej gali. Nam pozostaje tylko trzymać kciuki za płocczankę i oddawać głosy. Do dzieła!

Fot. polacyzwerwa.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE