Reklama

Płocczanin Roku. Zobacz nominacje do tytułu

Opublikowano:
Autor:

Płocczanin Roku. Zobacz nominacje do tytułu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rusza kolejna edycja dorocznego plebiscytu na Płocczanina Roku. Tym razem złożona z przedstawicieli lokalnych mediów kapituła zaproponowała sześć nominacji.

Rusza kolejna edycja dorocznego plebiscytu na Płocczanina Roku. Tym razem złożona z przedstawicieli lokalnych mediów kapituła zaproponowała sześć nominacji.

Gazeta Wyborcza od 2000 roku organizuje plebiscyt wspólnie z Urzędem Miasta. Osobę (grupę osób), której zasługi dla miasta w danym roku są docenione najwyżej, wybierać mogą sami mieszkańcy Płocka.

W tym roku po raz pierwszy w kapitule zgłaszającej nominacje zasiedli przedstawiciele lokalnych mediów: Renata Kowalska (Katolickie Radio Płock), Katarzyna Piórkowska (Radio dla Ciebie), Anna Przybyszewska (Radio Eska), Tomasz Szatkowski (Tygodnik Płocki), Rafał Wereszczaka (Sportowiec Płocki), Anna Lewandowska i Arkadiusz Adamkowski (Gazeta Wyborcza) oraz Tomasz Paszkiewicz reprezentujący Portal Płock. Skład uzupełni wiceprezydent Płocka Roman Siemiątkowski.

Członkowie kapituły zgłosili ponad 20 kandydatur. Rozpoczęły się zawzięte dyskusje, później były tajne głosowania, a wreszcie dogrywki, po których ostatecznie wyłoniona została finałowa szóstka. Jej wybór był w pełni demokratyczny, a znalezienie się w tym zacnym gronie to już niemała nobilitacja.

Świadczy bowiem o tym, że osoby te są doceniane za swoją pracę. Wybór zwycięzcy nie będzie jednak łatwy. Bo nie jest łatwo rozsądzić, czy większe znaczenie ma praca na rzecz lokalnej społeczności czy też rozsławianie Płocka nie tylko w kraju, ale i na całym świecie.


Oto nominowani:

Ks. Stefan Cegłowski
Strażnik płockiej historii, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. W 2012 roku wystarał się o wsparcie finansowe PERN-u i udało mu się godnie wyeksponować w opactwie pobenedyktyńskim jeden z najcenniejszych rękopisów w Polsce i zarazem świadectwo historii miasta – liczącą blisko 900 lat Biblię Płocką. Bez uporu ks. Cegłowskiego płocczanie nie mogliby jej podziwiać i w prosty, nowoczesny sposób dowiadywać się o jej losach. Pancerną gablotę, w której spoczęła w Muzeum Diecezjalnym, uzupełnia kiosk multimedialny z ekranem dotykowym i barwne plansze ukazujące fragmenty Biblii Płockiej.

Maciej Kulas
Płocczanin, współpomysłodawca, organizator i komandor zlotu ,,Mercedesem po Wiśle”. W 2012 r. odbyła się dwudniowa, dziewiąta edycja imprezy. Była szczególnie udana, a tłumy płocczan podziwiały niezwykłe pojazdy na Starym Rynku. W Płocku pojawiło się ok. 60 zabytkowych i klasycznych mercedesów. Impreza co roku popularyzuje Płock wśród uczestników z całego kraju, którzy są pod wrażeniem samej organizacji, jak i walorów Płocka. W programie znajduje się zwykle okazała parada ulicami, zwiedzanie Płocka lub okolicy. W 2012 roku był też spływ aut po grobli Choczeń k. Mochowa.

Szymon Marciniak
Płocczanin, który jest jednym z najlepszych polskich sędziów piłki nożnej młodego pokolenia. Od 2009 r. regularnie sędziuje mecze T-mobile Ekstraklasy oraz spotkania międzynarodowe i międzypaństwowe. W 2012 r. był arbitrem m. in. podczas spotkania eliminacji mistrzostw świata 2014: Portugalia – Azerbejdżan, a także w wielu meczach Ligi Europejskiej. W swoich relacjach komentatorzy sportowi bardzo często podkreślali profesjonalizm sędziego z Płocka. W grudniu 2012 r. uzyskał nominację do prowadzenia meczów Ligi Mistrzów. A w rodzinnym mieście bardzo chętnie jest rozjemcą nawet w meczach... na płockich orlikach. A także prowadzi spotkania piłkarskie płocczan podczas turniejów towarzystkich.

Piłkarze ręczni w reprezentacji
Grający w Wiśle Adam Wiśniewski, Marcin Wichary, Kamil Syprzak i Zbigniew Kwiatkowski – godnie reprezentowali barwy Polski podczas mistrzostw Europy w Serbii w 2012 roku. Wszyscy do dziś wspominają fantastyczne parady Marcina Wicharego w meczu z Danią, wygranym 27:26, czy piękne bramki Adama Wiśniewskiego. Ten ostatni był drugim najlepszym strzelcem podczas meczu ze Szwecją, w którym nasza reprezentacja po fantastycznej walce odrobiła 11 bramek straty i zremisowała 29:29. Choć Polska zajęła 9. miejsce w turnieju, płocczanie byli wymieniani jako jedni z tych, którzy nie zawiedli.

Stowarzyszenie Synagoga Płocka
Trudno wymienić wszystkich członków stowarzyszenia. Bardzo łatwo natomiast wskazać ich dzieło: Muzeum Żydów Mazowieckich. Trzeba było ogromnie dużo wyobraźni i wrażliwości, by w zrujnowanym budynku dawnej bożnicy zobaczyć nowoczesną placówkę – pamiątkę po naszych odwiecznych, a w większości wymordowanych sąsiadach. Pracując społecznie, członkowie stowarzyszenia przekonali do swojej idei władze miasta, przygotowali projekty i poprowadzili budowę zakończoną pod koniec 2012 r. Prezesem stowarzyszenia jest Jerzy Janiak, jego zastępcami – Konrad Jaskóła i Roman Góralski.

Jarosław Wanecki
Żywcem wyjęty z opowieści o przedwojennych lekarzach-społecznikach. Wielki miłośnik sceny, od niedawna prezes Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Towarzystwo zrobiło wszystko, by ubiegłoroczne obchody 200-lecia płockiego teatru wypadły imponująco. Organizowali spotkania w szkołach, wieczory szekspirowskie, Wanecki pisał przez cały rok publikowane na łamach „Gazety” artykuły o fascynującej historii naszej sceny. Rok później przyjaciele teatru nie składają broni – właśnie ruszyli z cyklem spotkań „Teatr uczy nas żyć”.

O tym, kto otrzyma tytuł Płocczanina Roku 2012 zadecydują płocczanie, którzy przyniosą wypełnione kupony, drukowane w Gazecie Wyborczej do 18 maja, lub wysyłając SMS-y. Zwycięzcę poznamy tradycyjnie podczas Dni Historii Płocka.

Kupony będą drukowane codziennie do 18 maja. Na kuponie stawiamy „x” przy jednym nazwisku, wypełniamy druk w całości i podpisujemy. Jednego dnia można wypełnić jeden kupon. Więcej kuponów z tym samym numerem od jednej osoby liczymy jak jeden głos. Kupony można dostarczać osobiście lub pocztą do 20 maja do „Gazety Wyborczej Płock", ul. Królewiecka 12e, w godz. 9-17 (ostatniego dnia – do godz. 12).

Możemy też wysłać SMS-a. Każdy kandydat do tytułu ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS-a pod numer 72466 (koszt SMS-a – 2,46 zł z VAT ), w treści wpisując PL(kropka)Kod kandydata, np. PL.01

Z jednego numeru telefonu można wysłać jednego SMS-a dziennie na dowolnego kandydata. Głosowanie SMS-owe trwa do 19 maja do godz. 23.59. Regulamin konkursu – dostępny na plock.gazeta.pl i w siedzibie „Gazety Wyborczej” w Płocku, ul. Królewiecka 12e. Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka.

SMS-owe kody kandydatów:
- ks. Stefan Cegłowski – 01
- Maciej Kulas – 02
- Szymon Marciniak – 03
- Piłkarze ręczni Orlen Wisły na ME w Serbii: Zbigniew Kwiatkowski, Kamil Syprzak, Marcin Wichary, Adam Wiśniewski – 04
- Stowarzyszenie Synagoga Płocka – 05
- Jarosław Wanecki – 06


Dotychczasowi laureaci plebiscytu Płocczanin Roku
2000 – Anna i Wiktor Bramscy – społecznicy i założyciele katedralnego chóru Pueri Cantores Plocenses, który z czasem rozrósł się o dziewczęcy chór Puellae Cantores Plocenses.
2001 – Marzena Kalaszczyńska – szefowa Stowarzyszenia Silni Razem, organizator wielu społecznych przedsięwzięć i nieocenionej pomocy dla drugiego człowieka.
2002 – Bogusław Osiecki – prezes Towarzystwa Miłośników Radziwia, znawca historii, zwyczajów lewobrzeżnego Płocka.
2003 – Tomasz Korga – prezes i współtwórca Hospicjum Płockiego pod wezwaniem św. Urszuli Ledóchowskiej, wieloletni wiceprzewodniczący i przewodniczący płockiej rady miasta.
2004 – ks. prof. Wojciech Góralski – wykładowca, wybitny znawca prawa kanonicznego.
2005 – Andrzej Drzewiecki i Włodzimierz Figatowski – kardiolodzy ze szpitala wojewódzkiego na Winiarach, dzięki społecznej aktywności których placówka zdobyła specjalistyczne wyposażenie pozwalające leczyć trudne schorzenia.
2006 – Halina i Stanisław Płuciennikowie – wielcy miłośnicy i znawcy historii Płocka, także autorzy wielu unikalnych albumów o mieście.
2007 – Marek Gajewski – twórca Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego".
2008 – Wiesław Chrobot – prezes Integracyjnego Klubu Tenisa, organizator turnieju Orlen Polish Open
2009 – Grzegorz Stellak – wicemistrz świata, kilkukrotny olimpijczyk, trener i prezes Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.
2010 – Renata Nych – szefowa Stowarzyszenia De Facto, które stworzyło m.in. internetowy kiosk z prasą dla niewidomych, e-serwis dla niewidomych, przygotowało spektakle z audiodeskrypcją.
2011 – Hanna Witt-Paszta – współtwórczyni Płockiej Orkiestry Kameralnej i Symfonicznej. Jest muzykiem, wychowawczynią wielu muzyków, w tym obecnych pedagogów.
-- 2012 – ?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE