reklama
reklama

Płatności fałszywymi pieniędzmi? Był taki przypadek w Płocku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Płatności fałszywymi pieniędzmi? Był taki przypadek w Płocku - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW płockich mediach społecznościowych pojawiła się informacja o przypadkach płatności fałszywymi banknotami. Policja przyznaje, że zgłoszono taki przypadek.
reklama

Coraz rzadziej posługujemy się gotówką w życiu codziennym, choć wciąż wiele osób nie wyobraża sobie innej formy płatności. W czystej teorii transakcja jest bezpieczna - nie ma możliwości sczytania danych karty płatniczej. Co jednak, jeśli w nasze ręce trafi fałszywka?

W płockim internecie pojawiła się informacja o grupie obcokrajowców, którzy posługują się podrobionymi banknotami. W Komendzie Miejskiej Policji w Płocku przyznają, że w ostatnich dniach otrzymali zgłoszenie o płatności fałszywymi banknotami. Miało do niego dojść w jednej z galerii handlowych.

- W ostatnich dniach otrzymaliśmy jedno takie zgłoszenie. Sprawca na tę chwilę jest nieustalony - przekazała nam podkom. Monika Jakubowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Płocku.

reklama

Rzeczniczka nie wyklucza jednak, że takie przypadki nie zostały po prostu jeszcze zgłoszone na policję. Zdarza się, że właściciele sklepów czekają kilka dni, aby "hurtem" zgłosić kilka spraw. 

Osobie fałszującej pieniądze grozi kara o 5 do 25 lat pozbawienia wolności, zaś osobom które posługują się podrobioną gotówką grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. 

Co jeśli wejdziemy w posiadanie fałszywego banknotu?

Jeśli wejdziemy w jego posiadanie nieświadmie, prawdopodobnie nic nam nie grozi. Policja przestrzega jednak przed próbą jego ponownego wykorzystania czy rozmienienia w innym sklepie. Jedynym prawidłowym zachowaniem jest wezwanie patrolu policji. Podrobiony pieniądze zostanie zabezpieczony, a jego właściciel będzie stratny.

reklama

Zespół do zwalczania fałszerstw pieniędzy z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Centralnego Biura Śledczego Policji przygotował kilka prostych wytycznych, które pomogą rozpoznać sfałszowany banknot. Policja zapewnia, że można to zrobić już na pierwszy rzut oka - warto to robić, zwłaszcza w przypadku wyższych nominałów. 

Wstępną weryfikację banknotu podejrzewanego, co do jego autentyczności można określić trzema słowami: dotknij, popatrz, przechyl.

Dotknij

Dotknij banknotu, aby wyczuć papier banknotowy. Falsyfikaty są często wiotkie lub zbyt sztywne w dotyku i nie wydają charakterystycznego szelestu. Papier nie może sprawiać wrażenia zbyt grubego i gładkiego. Sprawdź elementy drukowane stalorytem, które powinny być wypukłe. Pamiętaj, że na mocno zniszczonych banknotach farba jest wytarta. Wówczas należy szukać elementów mniej zniszczonych.

reklama

Popatrz

Sprawdź wygląd szaty graficznej banknotu, linie graficzne powinny być ciągłe, dobrze spasowane i stanowić jednolity wzór. Sprawdź zabezpieczenie recto-verso, które powinno być prawidłowo spasowane (na polskich banknotach korony w owalach uzupełniają się i tworzą pełny obraz), a następnie znak wodny, który powinien być wielotonowy. Obejrzyj pod światło nitkę zabezpieczającą, która powinna mieć mikrodruki.

Przechyl

Zwróć uwagę czy występuje efekt zmiany barwy elementów nadrukowanych farbą zmienną optycznie. Farba w banknotach polskich zmienia barwę od różowo-fioletowej poprzez złotą do oliwkowo-zielonej. Elementy druku z efektem kątowym w 10 i 20 złotówkach powinny pokazywać nominał, a od nominału 50 zł zmiennie nominał lub koronę w owalu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama