Reklama

Plan to trzy domy seniora. Zobacz gdzie

Opublikowano:
Autor:

Plan to trzy domy seniora. Zobacz gdzie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto chce w budynku przy Mościckiego, w którym dziś funkcjonuje pogotowie opiekuńczo-wychowawcze, utworzyć jeden z trzech planowanych domów seniora. Z kolei rodzinne domy dziecka powstałyby na Podolszycach, Radziwiu i na osiedlu Wyszogrodzka.

Miasto chce w budynku przy Mościckiego, w którym dziś funkcjonuje pogotowie opiekuńczo-wychowawcze, utworzyć jeden z trzech planowanych domów seniora. Z kolei rodzinne domy dziecka powstałyby na Podolszycach, Radziwiu i na osiedlu Wyszogrodzka.

Jak już pisaliśmy, w tej kadencji samorządu miasto chce postawić na domy seniora. Tego typu placówki mają pełnić dwojakie funkcje - z jednej strony płocczanie cierpiący na różnego typu choroby starszego wieku mieliby tam znaleźć dzienną opiekę, z drugiej byłoby to miejsce spotkań dla seniorów, w którym mogliby organizować sobie czas wolny i rozwijać swoje pasje.

Pierwszy dom seniora, jako zwycięski pomysł ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego, powstanie na Radziwiu, do kolejnych - m.in. w byłym sklepie Levi’sa przy Otolińskiej 6 Ratusz powoli się przymierza.

Jak dowiedzieliśmy się od Huberta Woźniaka z biura prasowego Ratusza, lokalizację trzeciego miasto widziałoby w dość dużym budynku przy Mościckiego, w którym od lat mieści się pogotowie opiekuńczo-wychowawcze.  Co wówczas stanie się z placówką i jej podopiecznymi? Okazuje się, że tak czy inaczej czeka ich przeprowadzka.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami  dotyczącymi pieczy zastępczej, tego typu ośrodki jak pogotowie przy Mościckiego mogą na obecnych zasadach funkcjonować tylko do 2020 roku - wyjaśnia Hubert Woźniak. - Do 1 stycznia 2020 r. placówki interwencyjne i socjalizacyjne będą musiały zapewniać opiekę całodobową w budynkach przeznaczonych dla maksymalnie 14 wychowanków. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy np. sprawa dotyczy liczniejszego rodzeństwa, będzie można przyjąć więcej dzieci. Dzięki temu, że placówki pieczy zastępczej będą mniej liczne, dzieci o trudnej sytuacji będą mieć zapewnioną większą pomoc, tempo życia domu będzie dostosowane do ich potrzeb.

Przygotowanie placówek do wymagań ustawy spoczęło na samorządach.  - Według wstępnych planów, utworzone zostaną trzy mniejsze placówki - zapowiada Ratusz. - A wówczas pusty zostanie budynek przy Mościckiego i będzie można rozważyć wykorzystanie go na potrzeby domu seniora.

Pod uwagę brane są na razie trzy lokalizacje mniejszych placówek opiekuńczo-wychowawczych  - przy ul. Południowej, w budynku, w którym mieściła się niegdyś policyjna izba dziecka, a także na Podolszycach Południe w pobliżu mającego tam powstać nowego żłobka, oraz na Radziwiu - obok planowanego domu seniora.

Czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE