Reklama

Plagiat i klapa czy udana zabawa? Dwa listy po Pikniku Pokoleń

Opublikowano:
Autor:

Plagiat i klapa czy udana zabawa? Dwa listy po Pikniku Pokoleń - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę seniorzy mogli uczestniczyć w paradzie i Pikniku Pokoleń w Płocku. Impreza jak dotąd odbywała się w stolicy w czerwcu, w tym roku jednak tak się nie stało. Po zakończeniu zabawy na Starym Rynku na skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy list od prezesa fundacji Zaczyn współodpowiedzialnej za organizację warszawskiej parady. Padło wiele gorzkich słów i zarzutów wobec płockiej odsłony tego wydarzenia i Jacka Strzeszewskiego.

W sobotę seniorzy mogli uczestniczyć w paradzie i Pikniku Pokoleń w Płocku. Impreza jak dotąd odbywała się w stolicy w czerwcu, w tym roku jednak tak się nie stało. Po zakończeniu zabawy na Starym Rynku na skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy list od prezesa fundacji Zaczyn współodpowiedzialnej za organizację warszawskiej parady. Padło wiele gorzkich słów i zarzutów wobec płockiej odsłony tego wydarzenia i Jacka Strzeszewskiego. 

Oszust z Płocka próbował ukraść Paradę Seniorów (Press-Info Fundacji Zaczyn)

17 czerwca 2017 roku odbyła się w Płocku senioralna impreza będąca plagiatem pomysłu stworzonego przez Fundację Zaczyn i DJ Wikę. Wydarzenie zbudowane na rabunku własności intelektualnej zakończyło się kompletną klapą. Odpowiedzialnym za nią jest pan Jacek Strzeszewski reprezentujący Płockie Centrum Inicjatyw Społecznych.  

Pierwszą ogólnopolską „Paradę Seniorów i Piknik Pokoleń” kierowana przeze mnie organizacja zorganizowała w Warszawie w 2014 roku. W trzech dotychczasowych edycjach wydarzenia wzięło udział łącznie 20 000 osób, a informacje o imprezie i problemach rosnącej grupy osób starszych dotarły poprzez media do ponad 20 000 000 Polaków i Polek. Było to możliwe dzięki pracy zespołu Fundacji ZACZYN (www.zaczyn.org), oddaniu  współtwórczyni idei Parady DJ Wiki, wsparciu finansowemu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz innych partnerów publicznych i sponsorów. Każdego roku organizujemy budżet Parady, angażujemy ponad 60 wolontariuszy, koordynujemy pracę dziesiątków podwykonawców i przyjazdy seniorów z ponad 100 miejscowości ze wszystkich województw. O rezultatach można poczytać na stronie www.parada.zaczyn.org.

Dzięki naszej pracy od lat gościmy też na Paradzie seniorów z Płocka, a także Drobina, Słubic i innych miejscowości Północnego Mazowsza. Na pokrycie części kosztów najmniej zasobnych grup wydajemy co roku kilkanaście tysięcy złotych, z czego korzystali także nasi goście z Płocka organizowani m. in. przez Jacka Strzeszewskiego. Przygotowując czwartą ogólnopolską Paradę Seniorów i Piknik Pokoleń (w tym roku wydarzenie odbędzie się 2 września w Warszawie) otrzymaliśmy liczne pytania z Płocka i okolic (ale też od dobrze poinformowanych seniorów ze stolicy i innych miast) o to dlaczego nasze wydarzenie zostało przeniesione do Płocka. Ze zdumieniem odkryliśmy, że Jacek Strzeszewski i Płockie Centrum Inicjatyw Senioralnych organizują w płocku „Paradę Seniorów – Piknik Pokoleń”. Nikt nikomu w Polsce nie broni organizowania tego typu lokalnych imprez i cieszymy się, że mogliśmy zainspirować płocką odsłonę. Ale nie przyszłoby nam do głowy, że ktoś może rozważać użycie naszej nazwy, do której – po interwencji – dodano „płocka”. Co gorsza na stronie internetowej wydarzenia www.plockiecentrum.pl organizatorzy użyli naszych oryginalnych tekstów opisujących ideę wydarzenia (ściągnięte 1:1), a także zdjęć autorstwa opłaconego przez nas fotografa, który nie zgodził się na sublicencjonowanie jego zdjęć i którego autorstwo nie zostało uwzględnione w żadnym podpisie pod fotografiami. Mało tego, Strzeszewski nigdzie nie wspomina o tym jaka organizacja stoi za całą prawdziwą Paradą Seniorów i Piknikiem Pokoleń. Prosiliśmy grzecznie o podanie źródła materiałów użytych przez Strzeszewskiego i o uwzględnienie w opisach, na wspomnianym www i facebookowym profilu imprezy, roli Fundacji w stworzeniu idei Parady jako publicznego wydarzenia manifestującego różnorodność i potencjał najstarszych mieszkańców. Bez skutku.

Dodatkowo Jacek Strzeszewski zaczął upowszechniać nieprawdziwą informację (m. in. w Tygodniku Płockim i Katolickim Radiu Diecezji Płockiej), iż oryginalna, ogólnopolska Parada Seniorów i Piknik Pokoleń w roku 2017… się nie odbędą. Tymczasem wiedział, że odbędzie się ona we wrześniu. Posługując się naszymi materiałami i podając nieprawdę stworzył wrażenie, iż płockie wydarzenie jest naturalnym kontynuatorem ogólnopolskiej Parady organizowanej przez Fundację Zaczyn przez co naraził przedsięwzięcie i nas na straty wizerunkowe i finansowe. Co gorsza, zdezorientował naszych partnerów, sponsorów i samych seniorów nie wiedzących jakie wydarzenie jest tym, które od lat budzi ich emocje i zaangażowanie. Wszystko to Strzeszewski zrobił z pełną świadomością naszych wątpliwości. Mógł zmienić nazwę, nie kraść materiałów objętych prawami autorskimi, ale jedyne co zrobił to zablokowanie prezesowi Fundacji Zaczyn dostępu do własnego profilu na Facebooku poprzez który próbowaliśmy przekonać, że omawiane działania narażają wiele stron na konflikt prawny. Niestety Strzeszewski doprowadził swój plagiat do finału organizując imprezę w sposób fatalny.  

Jesteśmy zawiedzeni faktem splagiatowania Parady, braku szacunku dla pracy jej twórców, szkodzeniem przez Strzeszewskiego wizerunkowi miasta Płocka i jego mieszkańców. Ale przede wszystkim jesteśmy zawiedzeni marną organizacją, która skończyła się kompromitującą porażką frekwencyjną. Osób chętnych do przemarszu było nie tysiące (jak co roku w Warszawie) lecz 30 (trzydzieści!). Nie było więc żadnego wesołego przemarszu – Pan Jacek wpakował wszystkich do autobusu i przewiózł przez miasto. Może i dobrze, bo zaproponowana przez niego, nonsensownie długa, trasa przemarszu jest nie do pokonania pieszo przez osoby starsze. Sprzedawane wystawcom za setki złotych stoiska świeciły blaskiem atrakcyjnych produktów, ale nikt ich nie oglądał. A wartościowy koncert i dancing zorganizowano aż osiem godzin po Paradzie, przez co nie obejrzała go zapewne żadna osoba biorąca udział pseudo-przemarszu. Stworzono imprezę bez ładu i składu, przeznaczoną dla nikogo. Imprezę, która mogła zaistnieć w społecznej świadomości mieszkańców Płocka tylko w sytuacji gdy uda się za pierwszym. Ale jak miała się udać skoro Strzeszewski zrobił ją bez zrozumienia potrzeb seniorów i bez udziału prężnych płockich środowisk senioralnych.

Piszemy o tym wszystkim dlatego, że otrzymujemy telefony z płockich kół Emerytów i Rencistów po co taką lipę zorganizowaliśmy. Szanowni Państwo, to nie my. To Jacek Strzeszewski i Płockie Centrum Inicjatyw Społecznych zmarnotrawiło pokaźne środki publiczne, które powinny podnosić poziom życia płockich seniorów, a nie nabijać kabzę Strzeszewskiego.  

Serdecznie Państwa zapraszamy we wrześniu do Warszawy na oryginalną, ogólnopolską Paradę Seniorów i Piknik Pokoleń, organizowaną pod hasłem „Dojrzali! Wspaniali!”. Więcej na naszych stronach www.zaczyn.org oraz www.parada.zaczyn.org. Weźmy udział w międzypokoleniowym, barwnym przemarszu, dziesiątkach koncertów, debat, warsztatów. Niech nas będzie 10 000.

Przemysław Wiśniewski

Prezes Zarządu Fundacji Zaczyn; redaktor naczelny pisma „Polityka Senioralna”; członek Rady Polityki Senioralnej przy Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; współtwórca ogólnopolskiej Parady Seniorów i Pikniku Pokoleń i jej koordynator.

LIST JACKA STRZESZEWSKIEGO

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na zarzuty Pana Przemysława Wiśniewskiego – Prezesa warszawskiej Fundacji Zaczyn informuję, że jednym z założeń statutowych naszej organizacji jest podejmowanie działań na rzecz osób starszych. Działania te mają na celu aktywizację osób starszych i takowe pt. „Płocka Parada Seniorów – Piknik Pokoleń” miało miejsce wczoraj w Płocku.

Co do zarzutu, że bezprawnie skopiowaliśmy warszawską Paradę i użyliśmy jej nazwy, podczas konferencji prasowej informowałem, że pomysł zaczerpnęliśmy od Fundacji Zaczyn, która co roku organizuje w czerwcu Paradę Seniorów, Piknik Pokoleń w Warszawie. Informowaliśmy również, że pomysł jest fantastyczny i chcemy zrobić płocką wersję z racji tego, że w tym roku w czerwcu nie będzie wydarzenia w Warszawie. Informacja ta została również podana przeze mnie podczas audycji w Katolickim Radiu Diecezji Płockiej. Kompletnie nie rozumiem tego zarzutu, gdyż inne miasta także organizują Parady Seniorów i Pikniki Pokoleń. Pan Przemysław Wiśniewski za pośrednictwem Facebook’a wyraził niezadowolenie z faktu, że używamy nazwy „Parada Seniorów, Piknik Pokoleń” i poinformował mnie, że ta nazwa jest zastrzeżona i nie mamy zgody byśmy jej użyli. W związku z tym skontaktowałem się z prawnikiem, który zauważył, że w naszej nazwie jest wyraz „Płocka” i możemy nazwy „Płocka Parada Seniorów – Piknik Pokoleń” używać nie łamiąc prawa. Dlaczego nie zmieniliśmy nazwy, by uniknąć konfliktu? Pomysłodawczynią Parad Seniorów w Polsce jest Pani Wirginia Szmyt (Dj Wika), a nie - jak błędnie podaje - Pan Wiśniewski z Fundacji Zaczyn. Wszystkim seniorom Parady Seniorów, kojarzą się z Dj Wiką. Na każdej jest osobiście dj Wika i w każdym mieście, w którym organizowano takie wydarzenie, zostało użyte słowa: „Parada”, „Piknik Pokoleń”. Ponadto, Dj Wika była zachwycona, że organizuję w Płocku „Płocką Paradę Seniorów – Piknik Pokoleń”, bo zna mnie z warszawskich Parad, w których uczestniczyłem z Seniorami z Płocka i Targów Seniora, oraz wyraziła zgodę, by to wydarzenie nosiło nazwę: „Płocka Parada Seniorów – Piknik Pokoleń”.

Co do zastrzeżenia, że płocka odsłona imprezy była plagiatem. Pani Wika, nie wyobrażała sobie imprezy bez przejazdu seniorów na platformie lub busie, gdyż nie po to są takie imprezy, by seniorzy nie zostali zauważeni. W busie jechały z nami dzieci, które później występowały przed Ratuszem. Celem imprezy była zmiana postrzegania wizerunku osób starszych, stąd obecność dzieci. Na warszawskiej Paradzie dzieci nie zauważyłem. Podczas Pikniku była strefa Junior – takowej w Warszawie nie widziałem. W mojej ocenie to nie był plagiat, lecz inspiracja.

Co do wykorzystania na stronie naszej organizacji zdjęcia będącego „własnością intelektualną Fundacji Zaczyn”. To zdjęcie pokazujące płockich Seniorów jako uczestników warszawskiego wydarzenia zostało wysłane mi (wraz z innymi) przez pracownika Fundacji za pośrednictwem Wetransfer 30.08.2016 r.

Co za zarzutu „nabijania kasy Strzeszewskiemu”. 23 stycznia 2017 r. popisałem ze Stowarzyszeniem umowę o świadczeniu usług wolontarystycznych, a podstawie której wykonuję usługi związane z działaniami na rzecz Seniorów. Jest to umowa WOLONTARYSTYCZNA, i nigdy nie pobrałem jakiejkolwiek opłaty za zaangażowanie w projekty prosenioralne.

Płockie Centrum Inicjatyw Społecznych jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym w „rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej” oraz podmiotem wpisanym do „rejestru przedsiębiorców”. Wobec powyższego mogliśmy pobierać opłaty za wynajem powierzchni wystawienniczej podczas eventu. Przychód z wynajmu został przeznaczony na pokrycie kosztów związanych z koncertem artysty Andrzeja Rosiewicza. Drugim źródłem finansowania imprezy będą środki z budżetu Miasta Płocka na podstawie umowy promocyjnej Miasta Płocka podczas naszego eventu. Te środki wpłyną dopiero po złożeniu przez Stowarzyszenie sprawozdania ze zrealizowania usługi promocyjnej oraz po zatwierdzeniu poprawności jej wykonania. Podkreślę, że te środki wpłyną na konto Stowarzyszenia, a nie na moje prywatne. Trzecim źródłem finansowania imprezy była darowizna od firmy SPAW – TECH Jarosław Raszka. Czwartym źródłem – środki własne uzyskane ze składek członkowskich oraz z akcji marketingowej zleconej przez płocką placówkę mBanku.

Szanowni Państwo, uwagi Pana Wiśniewskiego spotkały się z oburzeniem nie tylko moim, ale również Dj Wiki i Pana Krzysztofa - kolegi Dj Wiki z którym gra. Pan Wiśniewski wielokrotnie próbował mnie oczernić na portalach społecznościowych, jak i samą Wikę. Sugerował również przedstawicielom środowisk Seniorów, również Dj Wice, że robię promocję partyjną. Nigdy tego nie upubliczniałem i nie reagowałem – do dzisiaj. Dla mnie liczy się SENIOR. Pokazałem to już wielokrotnie, również wczoraj. Pan Wiśniewski, jako prezes Fundacji Zaczyn, powinien łączyć środowiska senioralne, a nie dzielić. O łączeniu więzi senioralnych i międzypokoleniowych pięknie wczoraj mówiła na scenie Dj Wika. Żałuję, że Pan Wiśniewski tego nie rozumie. Szkoda, że ani razu do mnie nie zadzwonił, a przecież telefon do mnie podany jest na stronie Stowarzyszenia. Pragnę zauważyć, że uwagi Pana Wiśniewskiego nie dotyczą stricte Płockiego Centrum Inicjatyw Społecznych jako organizatora eventu, tylko mnie – Strzeszewskiego.

Jednocześnie informuję, że NIE BĘDZIE to moje ostatnie działanie dla środowiska senioralnego w Płocku. Radość, uśmiech, taniec Seniorów – to dla mnie priorytety. Wczorajsza impreza była wspaniała i Seniorzy proszą o kolejne. I obiecuję, że będzie.

Z wyrazami szacunku i uznania

Jacek Strzeszewski

[ZT]15731[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE