Reklama

PKP Intercity potwierdza: pociąg do Łodzi i Katowic od początku roku

Opublikowano:
Autor:

PKP Intercity potwierdza: pociąg do Łodzi i Katowic od początku roku  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak już informowaliśmy, PKP Intercity uruchomi połączenie dalekobieżne, które połączy Płock z Łodzią i dalej z Katowicami. Uruchomienie linii przewidziano na 10 stycznia 2021 roku.

Jak już informowaliśmy, PKP Intercity uruchomi połączenie dalekobieżne, które połączy Płock z Łodzią i dalej z Katowicami. Uruchomienie linii przewidziano na 10 stycznia 2021 roku. 

Niektórzy mogliby powiedzieć, że nie uwierzą, dopóki nie zobaczą. Będą musieli więc jeszcze chwilę poczekać, ale tak: kolej dalekobieżna wraca do Płocka.

[ZT]26902[/ZT]

Przywrócenie trasy było możliwe dzięki remontom na trasie Płock-Kutno, które w trzech ostatnich latach pochłonęły prawie 60 mln złotych. 

- Wymieniono blisko 30 km torów, co pozwoliło przywrócić prędkość pociągów do 100 km/h i skrócić czas podróż pociągiem. Sprawniejsze przejazdy składów i wzrost poziomu bezpieczeństwa przyniósł remont 750-metrowego mostu kolejowego w Płocku i mostu w Gostyninie nad rzeką Osetnicą. Podjęte działania pozwoliły utrzymać dobre parametry techniczne linii Kutno ? Płock i uatrakcyjnić warunki do uruchamiania pociągów. Dzięki tym pracom, decyzją przewoźnika dalekobieżnego PKP Intercity, do oferty pociągów regionalnych dołączy pociąg międzywojewódzki łączący Płock z Katowicami - wyjaśnił nam Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP. 

To nie koniec remontów planowanych przez PKP. Firma chce dalej modernizować trasę Kutno-Płock-Sierpc - póki co wykonywane jest studium wykonalności. 

- Planowana przebudowa peronów zapewni wyższy komfort obsługi pasażerów. Przewiduje się, że wszystkie obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Planowana jest budowa nowej stacji na odcinku Płock Trzepowo - Sierpc. Jej lokalizacja zostanie przeanalizowana w studium wykonalności. Budowa dwóch łącznic w okolicy Kutna pozwoli na sprawny przejazd pociągów w kierunku Warszawy i Włocławka bez konieczności zmiany kierunku jazdy - mówi Janduła. 

Kiedy płocczanie będą mogli bez przesiadki pojechać gdzieś dalej, niż do Sierpca lub Kutna? We wstępnym rozkładzie na Portalu Pasażera widnieje data 13 grudnia, ale będą musieli poczekać prawie miesiąc dłużej. Jak przekazała nam Katarzyna Grzduk, rzeczniczka prasowa PKP Intercity, ze względu na pandemię linia zostanie uruchomiona 10 stycznia. Pociąg otrzymał iście płocką nazwę - TLK "Chemik".

- Po uruchomieniu pociąg ten umożliwi włączenie w siatkę połączeń dalekobieżnych uruchamianych przez PKP Intercity miast Płock i Gostynin, zapewniając im bezpośrednie połączenia z Łodzią oraz południem kraju. Ponadto stworzy dodatkowe możliwości odbywania podróży w innych relacjach, przy wykorzystaniu połączeń z przesiadką na stacjach węzłowych, w tym np. do/z Krakowa dzięki skomunikowaniu w stacji Łódź Widzew z pociągiem IC Kazimierz - mówi Grzduk. 

Wyjazd z Płocka zaplanowano na 5:24. Chemik do stacji Łódź-Widzew ma dojechać o 7:39, a do Katowic o 10:38. 

Powrót z Katowic przewidziano na 17:31 - w Łodzi pociąg będzie o 20:46, a w Płocku o 23:06. 

- Należy zaznaczyć, że ze względu na prace inwestycyjne przeprowadzane przez zarządcę infrastruktury na linii kolejowej numer 16, trasa pociągu na odc. Kutno - Łódź Widzew prowadzi przez stacje: Łowicz Główny oraz Koluszki. Wraz z zakończeniem prac pociąg TLK Chemik skierowany będzie na  trasę podstawową przez stacje: Łęczyca, Ozorków oraz Zgierz, co powinno przyczynić się do skrócenia czasu przejazdu z Płocka do Łodzi oraz Katowic - informuje Katarzyna Grzduk. 

Codzienny pociąg TLK Chemik będzie obsługiwany składem wagonowym, prowadzonym lokomotywą elektryczną serii EU/EP07.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE