Reklama

Reklama

PKN ORLEN: wyniki finansowe są rekordowe. Na czym najwięcej zarabia koncern?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

PKN ORLEN: wyniki finansowe są rekordowe. Na czym najwięcej zarabia koncern?  - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN ORLEN przedstawił wyniki finansowe za II kwartał 2021 roku. - PKN ORLEN w drugim kwartale osiągnął najlepszy wynik w historii! Wypracowaliśmy 3,2 mld zł zysku operacyjnego EBITDA LIFO i 2,2 mld zł zysku netto. Największy udział we wzroście miała energetyka (+63% r/r) i petrochemia (+307% r/r), co udowadnia skuteczność strategii ORLEN2030 - napisał na Twitterze prezes Daniel Obajtek.

Reklama

Co wynika z raportu finansowego PKN ORLEN za II kwartał 2021 roku? Koncern pochwalił się zyskiem netto w wysokości 2,2 mld złotych i wzrostem sprzedaży w ujęciu rocznym o 73 proc. do 29,4 mld złotych. ORLEN najwięcej zarabia na segmencie energetycznym i petrochemicznym, a ponad połowa zysków pochodzi z rynków zagranicznych. 

- Rekordowy wynik Grupy ORLEN udowadnia, że nasza wizja silnego multienergetycznego koncernu, opartego na kilku obszarach działalności, jest spójna, skutecznie realizowana i w pełni odpowiada na współczesne wyzwania branży Oil&Gas. W trudnym otoczeniu wypracowaliśmy lepsze wyniki niż w rekordowych latach 2015-2018, kiedy na rynku rafineryjnym panowało makroekonomiczne eldorado. Dzięki temu mamy solidne podstawy finansowe do realizacji biznesowych celów. PKN ORLEN, jako lider transformacji energetycznej, prowadzi obecnie największy w historii Koncernu program inwestycyjny, wzmacniając wszystkie obszary działalności. To procentuje – już każdy segment przynosi zyski i aktywnie wspiera realizowaną przez nas strategiczną wizję. W połączeniu z bezpiecznym, zielonym finansowaniem naszej działalności i dbałością o dalszy zrównoważony rozwój mamy pełen obraz nowoczesnego ORLEN2030, który konsekwentnie budujemy. Bez inwestycji wzmacniających krajowe firmy i gospodarkę, łączenia kluczowych kompetencji polskich firm oraz przyspieszenia w badaniach i rozwoju nie przeprowadzimy transformacji energetycznej w Polsce – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Ile pieniędzy koncern zarobił w poszczególnych segmentach?

  • energetycznym 1,2 mld złotych,
  • petrochemicznym 1 mld złotych,
  • detalicznym 828 mln złotych,
  • rafineryjnym 298 mln złotych,
  • wydobycia 60 mln złotych.

Koncern wskazuje też, że Grupa ORLEN w drugim kwartale 2021 roku wygenerowała przepływy z działalności operacyjnej na poziomie 5,1 mld złotych, w efekcie czego dług netto koncernu obniżył się o 2 mld złotych. 

- PKN ORLEN utworzył program emisji średnioterminowych euroobligacji (EMTN) o łącznej wartości do 5 mld euro, w ramach którego przeprowadził pierwszą emisję zielonych 7-letnich obligacji o wartości 500 mln euro z kuponem na poziomie 1,125%. Pierwsza w historii Koncernu oraz Polski benchmarkowa emisja zielonych euroobligacji spotkała się z ogromnym zainteresowaniem inwestorów, którzy złożyli 234 zapisy na łączną kwotę blisko 3 mld euro. Oznacza to, że popyt na zielone obligacje PKN ORLEN aż 6-krotnie przewyższył wielkość zakładanej emisji - informuje biuro prasowe koncernu.

Jak wskazuje koncern, segment petrochemiczny osiągnął 4-krotnie większy zysk, niż w tym samym okresie przed rokiem, mimo iż postój instalacji Olefin spowodował spadek sprzedaży o 27 proc.  Skąd więc taki wynik?

- Jest to efekt rekordowych marż petrochemicznych, wyceny i rozliczenia kontraktów terminowych CO2 w ramach wydzielonego portfela transakcyjnego  oraz osłabienia złotówki względem euro - wyjaśnia biuro prasowe PKN ORLEN.

Wzrosła za to sprzedaż benzyny (o 15 proc.), oleju napędowego (o 12 proc.) i paliwa JET (o 119 proc.). 

Marka ORLEN wyceniana jest na 10 mld złotych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy