Reklama

Reklama

PKN Orlen połączy się z PGNiG? Jest zgoda akcjonariuszy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

PKN Orlen połączy się z PGNiG? Jest zgoda akcjonariuszy - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przeważająca większość akcjonariuszy PKN Orlen wyraziła zgodę na połączenie koncernu z grupą PGNiG. To kolejny krok w kierunku przeprowadzenia fuzji obu spółek.

Reklama

Obecni na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu akcjonariusze zgodzili się na połączenie PGNiG i PKN Orlen. Taką wolę wyraziło 81,85 proc. z nich.

Jak podają w koncernie, połączenie ma uwolnić znaczące synergie, które przełożą się na konkretne korzyści dla obu spółek. Ważnym efektem fuzji będzie stabilizacja dostaw surowców energetycznych, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski. Zgodę na przeprowadzenie transakcji wydał już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W wyniku fuzji PKN Orlen oraz PGNiG, a wcześniej także Grupy LOTOS, udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 50 proc, co oznacza, że kontrola nad nowo powstałym koncernem multienergetycznym zostanie dodatkowo wzmocniona.

- Akcjonariusze PKN Orlen, wyrażając zgodę na połączenie z PGNiG, potwierdzili, że podejmujemy właściwe decyzje, ważne dla przyszłości obu spółek i polskiej gospodarki – przekonywał Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. - To także jasny sygnał, że dla bezpieczeństwa energetycznego Polski konieczna jest budowa silnego, zintegrowanego koncernu […] Fuzja PKN Orlen i PGNiG to kolejny ważny krok w tym kierunku. Umożliwi ona wykorzystanie w pełni mocnych stron spółek i zwiększy wartość nowej Grupy Orlen. 

W wyniku fuzji PGNiG miałoby zostać „wchłonięte” przez PKN Orlen wraz z całym majątkiem spółki. W momencie przejęcia akcjonariusze PGNiG, w miejsce posiadanych akcji, obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się jego akcjonariuszami.

Połączenie spółek ma umożliwić optymalizację i integrację własnego wydobycia węglowodorów na rynkach, na których spółki już dzisiaj są obecne -w szczególności na norweskim, ale też m.in. kanadyjskim i pakistańskim oraz polskim. 

Jak zapewniają w koncernie, w wyniku fuzji możliwe będzie także efektywniejsze zarządzanie bazą surowców, co ograniczy ryzyko wynikające ze zmienności rynku ropy i gazu, a także zwiększenie skali wykorzystania unikalnego potencjału PGNiG w zakresie realizacji projektów poszukiwawczych (w odniesieniu do badań geologicznych i wierceń). 

Fuzja ma przynieść też wymierne korzyści nie tylko dla akcjonariuszy, ale też dla konsumentów.  Kolejnym krokiem w jej przeprowadzeniu jest zgoda Akcjonariuszy PGNiG.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy