Reklama

PKN Orlen o wypowiedzi prezydenta: Stanowczo protestujemy

Opublikowano:
Autor:

PKN Orlen o wypowiedzi prezydenta: Stanowczo protestujemy  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - PKN Orlen nie zgadza się z nieprawdziwymi informacjami przekazywanymi opinii publicznej przez prezydenta miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego o szkodliwym wpływie Zakładu Produkcyjnego ORLEN na środowisko naturalne. Traktujemy tę wypowiedź jako próbę przykrycia faktu zatrucia Wisły ściekami z Warszawy na potrzeby bieżącej kampanii politycznej - czytamy w przysłanym w czwartek oświadczeniu rzeczniczki prasowej koncernu, Joanny Zakrzewskiej.

- PKN Orlen nie zgadza się z nieprawdziwymi informacjami przekazywanymi opinii publicznej przez prezydenta miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego o szkodliwym wpływie Zakładu Produkcyjnego ORLEN na środowisko naturalne. Traktujemy tę wypowiedź jako próbę przykrycia faktu zatrucia Wisły ściekami z Warszawy na potrzeby bieżącej kampanii politycznej - czytamy w przysłanym w czwartek oświadczeniu rzeczniczki prasowej koncernu, Joanny Zakrzewskiej.

Poranna wypowiedź prezydenta miasta podczas konferencji prasowej poświęconej awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka", w której nawiązał do wysokiego stężenia benzenu w Płocku w nocy z 21 na 22 września 2016 r. i reperkusji z tym związanych, spowodowała reakcję ze strony PKN Orlen. Przypomnijmy, że włodarz miasta powiedział, że doszło wówczas do "awarii na terenie Orlenu".

-  Do atmosfery wydostały się m.in. związki benzenu. Nie wiadomo, co jeszcze się wydostało. Były spotkania zespołu kryzysowego. Bardzo mocno protestowali mieszkańcy. Nie było mowy o katastrofie ekologicznej, chociaż w Płocku mówiliśmy, że sytuacja jest poważna, chcemy mieć wiedzę o tym co się wydarzyło. To ja zgłosiłem sprawę do prokuratury. Było śledztwo, zostało umorzone, ja to zaskarżyłem. Sąd również umorzył. Po 3 latach wciąż nie wiemy co się jeszcze wydostało do atmosfery i spowodowało poważne perturbacje zdrowotne u mieszkańców Płocka. Cały czas żyjemy w cieniu kominów Orlenu i chcemy się czuć bezpiecznie. Wiemy o pikach benzenu, ale do dziś nie znamy wyników wewnętrznej kontroli w PKN Orlen i nie wiemy co jeszcze wydostało się do atmosfery.

[ZT]23290[/ZT]

Joanna Zakrzewska, rzeczniczka prasowa PKN Orlen, podkreśliła w przysłanym oświadczeniu, iż koncern, "jako odpowiedzialny sąsiad prowadzi działalność biznesową z zachowaniem możliwie najwyższej neutralności ekologicznej procesów produkcyjnych".

- Spółka konsekwentnie ogranicza oddziaływanie na środowisko, inwestując w najlepsze dostępne technologie, które obniżają emisyjność instalacji. Należy pamiętać, że PKN ORLEN funkcjonuje w ściśle regulowanych ramach prawnych, służących ochronie środowiska naturalnego. Wynikają one z przepisów prawa międzynarodowego i krajowego, ale także z dobrowolnych zobowiązań, jak Program Responsible Care, którego PKN ORLEN jest członkiem. Udział w programie jest gwarancją, że koncern spełnia międzynarodowe standardy w zakresie wpływu na środowisko. Ponadto koncern jest na bieżąco kontrolowany przez odpowiednie instytucje, w tym Wojewódzki Instytut Ochrony Środowiska. W świetle dzisiejszych pomówień i kłamliwych stwierdzeń, warto przypomnieć, że od 1990 r. łączna emisja Zakładu w Płocku zmniejszyła się ok. 6-krotnie przy wzroście przerobu ropy o prawie 60%. W tym czasie na inwestycje proekologiczne koncern przeznaczył ponad 6,8 mld zł. To więcej niż realizacja centralnego odcinka II linii metra, czy też budowa 3 stadionów narodowych. Dlatego stanowczo protestujemy przeciwko podawaniu nieprawdziwych informacji na temat wpływu płockiego zakładu PKN ORLEN na środowisko, wynikających wyłącznie z bieżących potrzeb kampanii politycznej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE