Reklama

PKN Orlen neutralny emisyjnie do 2050 roku

Opublikowano:
Autor:

PKN Orlen neutralny emisyjnie do 2050 roku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen, jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej. Ten cel ma zostać osiągnięty w 2050 roku. W ramach tej deklaracji do 2030 roku koncern zredukuje emisję CO2 o 20 proc. z aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. z produkcji energii elektrycznej.

PKN Orlen, jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej. Ten cel ma zostać osiągnięty w 2050 roku. W ramach tej deklaracji do 2030 roku koncern zredukuje emisję CO2 o 20 proc. z aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. z produkcji energii elektrycznej.

Ogłoszona przez koncern strategia dążenia do neutralności emisyjnej opiera się na czterech filarach: efektywności energetycznej produkcji, zeroemisyjnej energetyce, paliwach przyszłości oraz zielonym finansowaniu. Do 2030 roku koncern zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które umożliwią redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe.

- Zaprezentowana przez nas strategia neutralności emisyjnej to przełomowy dokument, definiujący nasze podejście do biznesu w kolejnych dekadach - mówił Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. - Globalna transformacja energetyczna, która dzieje się na naszych oczach, jest olbrzymią szansą rozwojową dla Europy Środkowej. Jako największa firma w regionie chcemy jeszcze mocniej angażować się w ten proces i mamy ku temu silne podstawy. W ostatnich latach nie tylko intensywnie rozwijaliśmy nowe obszary biznesowe, ale jesteśmy też liderem konsolidacji polskiego sektora energetyczno-paliwowego - mówił.

W ciągu 10 lat koncern zrealizuje ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną. Jak chwali się Orlen, w nowych projektach rafineryjnych i petrochemicznych wykorzystywane będą najlepsze i najbardziej efektywne emisyjnie technologie. Koncern chce wzmocnić pozycję regionalnego lidera w obszarze biopaliw, realizując 5 znaczących inwestycji w produkcję biopaliw. Inwestycje te w perspektywie 2030 roku mają pozwolić na zwiększenie produkcji o ok. 500 tys. ton biopaliw rocznie.

Koncern będzie koncentrował się na rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, w tym przede wszystkim mocy wiatrowych oraz fotowoltaiki. Firma chce rozwijać także technologie wodorowe oraz rozbudowywać sieć dystrybucji paliw alternatywnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE