Reklama

Reklama

PKN ORLEN buduje Mazowiecką Dolinę Wodorową. Podpisano list intencyjny

Opublikowano: śr, 20 paź 2021 17:03
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

PKN ORLEN buduje Mazowiecką Dolinę Wodorową. Podpisano list intencyjny - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy wodór to paliwo przyszłości? Co do tego większych obiekcji nie ma. Na świecie jest już 36 Dolin Wodorowych, a dziś w płockiej siedzibie PKN ORLEN przedstawiciele 25 podmiotów podpisało list intencyjny w kwestii utworzenia Mazowieckiej Doliny Wodorowej.

Reklama

Wodór jako paliwo jest zeromisyjny, a napędzane nim pojazdy są cichsze. Polska już dziś jest jednym z większych producentów wodoru, ale chodzi o produkcję "czystego" wodoru - takiego, który powstaje z odnawialnych źródeł energii. W siedzibie PKN ORLEN list intencyjny w sprawie powołania do życia Mazowieckiej Doliny Wodorowej podpisało 25 podmiotów - oprócz ORLENU także Agencja Rozwoju Przemysłu, uczelnie wyższe (w tym Politechnika Warszawska), płocka Komunikacja Miejska, PESA, Toyota Motor Poland czy Solaris.

Póki co na świecie działa 36 dolin wodorowych (20 w Europie), w Polsce finalnie ma powstać 5.

- PKN ORLEN koncentruje się na produkcji zielonego wodoru, dlatego dla nas cenna będzie współpraca w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej z partnerami, którzy mają już doświadczenie w jego wykorzystaniu jako źródła energii odnawialnej. Działalność Doliny umożliwi prowadzenie prac inwestycyjnych i wdrożeniowych, a także naukowo-badawczych, które jeszcze bardziej przyspieszą rozwój technologii wodorowej, jednocześnie w pełni wykorzystując lokalny potencjał gospodarczy - mówi Józef Węgrecki, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Operacyjnych. Mazowiecka

Dolina Wodorowa będzie opierać się na czterech filarach, które przyczynią się do efektywnego rozwoju i upowszechniania technologii wodorowych w polskiej gospodarce. Za główny przyjęto budowę łańcucha wartości wodoru w obszarze Mazowsza, czego przykładem są planowane do wdrożenia przez PKN ORLEN pierwsze projekty wodorowe, m.in. huby wodorowe w Płocku i Ostrołęce, prototypowa lokomotywa wodorowa oraz stacje tankowania wodoru. Pozostałe filary to realizacja projektów badawczo-rozwojowych, stworzenie systemowych rozwiązań dla kształcenia wyspecjalizowanych kadr i prowadzenie działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych.

PKN ORLEN w ramach prac na rzecz rozwoju technologii wodorowych tylko na terenie Mazowsza planuje inwestycje w źródła wytwarzania nisko- i zeroemisyjnego wodoru w Płocku i Ostrołęce. Ponadto we Włocławku i Trzebini powstają instalacje wytwarzania paliwa wodorowego w jakości automotive. Koncern rozpoczął też postępowania przetargowe na budowę pierwszych polskich stacji tankowania wodoru zlokalizowanych w Poznaniu i Katowicach. Budowa doliny wodorowej to część strategii PKN ORLEN w dążeniu do uzyskania neutralności emisyjnej do 2050 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +1 / -1

  uczestnik sympozjum

  czy koncern musi wysyłać leśnego dziadka węgreckiego który już powinien być na emeryturze żeby opowiadał bzdury o pirolizie wody czy śmieci i robić zacnej firmie obciach !? przecież w gronach chemików on budzi śmiech .

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  dżezo

  zapytajcie tych głąbów co oni zrobią z tym wodorem nawet jak go już wyprodukują ! autobus miejski na tradycyjne paliwo kosztuje około 1, 3 mln pln, hybrydowy ok 2,3 mln pln a na ogniwa paliwowe ( "wodorowy" ) ok 4,4 mln, dla Płocka wymiana taboru to równowartość budżetu miasta więc to się nie stanie w ciągu 20 lat na pewno , to samo z firmami trans... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  ekolog

  Ten wodór będzie produkowany z ropy naftowej i gazu. Co to za ekologia?? Ekologiczny wodór to elektroliza wody przy pomocy prądu z wiatraków lub paneli fotowoltaicznych.

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -1

  Ale premie, które im się po prostu należą, są chyba coraz mniejsze

  bo w kraju radni pisowscy zaczynają zajumywać ciągniki rolnicze, szczegulnie w powiecie łosickim

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -5

  A przy okazji

  się cyknie nowy pałacyk dla Don Orleone