Reklama

Pitera na pewno,a Jasiński? Kto do sejmu?

Opublikowano:
Autor:

Pitera na pewno,a Jasiński? Kto do sejmu? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Według pierwszych prognoz, Julia Pitera (PO) i Jarosław Kalinowski (PSL) raczej na pewno dostali się do europarlamentu. Media różnią się co do oceny szans Wojciecha Jasińskiego. Kto wejdzie do sejmu, jeśli obecni posłowie wybiorą Brukselę?

Według pierwszych prognoz, Julia Pitera (PO) i Jarosław Kalinowski (PSL) raczej na pewno dostali się do europarlamentu. Media różnią się co do oceny szans Wojciecha Jasińskiego. Kto wejdzie do sejmu, jeśli obecni posłowie wybiorą Brukselę?

To cały czas wstępne wyniki, ale raczej niewiele powinno się zmienić - łeb w łeb szła Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość, koniec końców to partia rządząca uzyskała nieco lepszy wynik. Ale najprawdopodobniej obie partie będą miały po 19 reprezentantów w Brukseli.

Wśród nich - jak głoszą wstępne prognozy - raczej na pewno znalazła się m.in. obie jedynki na mazowieckiej liście, czyli posłowie Julia Pitera i Jarosław Kalinowski (PSL). Pierwsze oceny dodawały do nich jeszcze Wojciecha Jasińskiego (PiS), ale po chwili nazwisko "jedynki" na listach partii Jarosława Kaczyńskiego zajął Zbigniew Kuźmiuk,obecny europoseł, który startował z czwartego miejsca z list PiS.

Przypomnijmy, że na miejsce każdego posła, który został wybrany do europarlamentu, do sejmu wchodzi kolejna osoba z listy okręgowej z największą liczbą głosów w wyborach parlamentarnych z tej samej partii.

Według wstępnych przewidywań, mandat europosłanki dostanie Julia Pitera, jedynka na liście PO. Gdyby tak się stało, Piterę w polskim parlamencie zastąpiłaby Beata Rusinowska, na którą w ostatnich wyborach do parlamentu postawiło  8 tys. 773 osób w naszym okręgu, a to zbyt mały wynik, by dostała się do sejmu. Co ciekawe, Beata Rusinowska zasiadała już jako posłanka w sejmie, mimo że w wyborach 2007 r. również nie udało jej się zdobyć odpowiedniego wyniku -  w 2010 r. zastąpiła posła PO Andrzeja Nowakowskiego, gdy ten został prezydentem Płocka.

Z kolei jeśli Wojciech Jasiński opuściłby jednak Wiejską dla Brukseli, na jego miejsce wszedłby Maciej Wąsik, były wiceszef CBA, dziś warszawski radny, który w ostatnich wyborach dostał 6 tys. 583 głosów.

W wyborach do europarlamentu wybieramy 51 europosłów. Według prognoz, z Mazowsza do Brukseli pojedzie tylko troje kandydatów - Julia Pitera z PO, Jarosław Kalinowski - PSL i prawdopodobnie albo Wojciech Jasiński albo Zbigniew Kuźmiuk.

Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE