Wraz z początkiem roku coraz bardziej zbliża się do nas widmo konieczności wypełnienia deklaracji PIT. Choć na pierwszy rzut oka wygląda ona skomplikowanie, to jednak z odpowiednimi narzędziami w zanadrzu jesteśmy w stanie poradzić sobie z nią samodzielnie. Jak dokładnie to działa?
1. Terminy oddawania deklaracji podatkowych
2. Jak korzystać z programu do wypełniania PIT
3. Dlaczego warto korzystać z programu?
4. Co zrobić w przypadku pomyłki
Terminy oddawania deklaracji podatkowych
Jeżeli pracujemy u kogoś, deklaracje od pracodawcy o ilości wypracowanych pieniędzy (w postaci PIT-11) otrzymamy do końca lutego. Od tego czasu mamy dwa miesiące na to, by zebrać wszystkie cząstkowe dokumenty w finalną deklarację PIT, którą musimy wysłać nie później niż do 30 kwietnia 2020. W przypadku wysyłki pocztowej nie liczy się data, w którym list zostanie odebrany, a data stempla na kopercie. Należy jednak pamiętać, aby PIT wysyłać za pomocą listu poleconego.
W przypadku, gdy korzystamy z usług księgowej, najlepiej zgłosić się do niej od razu. Im bardziej będziemy zwlekać, tym bardziej biura księgowe będą obciążone, a co za tym idzie - zwiększa się ryzyko pomyłki lub wysyłania deklaracji na ostatnią chwilę. Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy rozliczamy się sami, za pomocą programu do wypełniania PIT. Lepiej zabrać się za to jak najszybciej, aby wypełnić sprawozdanie na spokojnie, bez większych nerwów.
Jak korzystać z programu do wypełniania PIT
PIT online to proste narzędzie, które nie tylko pozwoli nam uporać się z samą deklaracją, ale także będzie dysponowało wszelkimi odliczeniami, zwolnieniami i przepisami, które możemy lub musimy wykorzystać do złożenia deklaracji. Jest to o tyle wygodne, że sprawozdanie możemy wysłać z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie - liczy się tylko możliwość połączenia z siecią. Teoretycznie więc, jeżeli wyślemy PIT 30 kwietnia o 23:59 to nadal zdążymy, chociaż jest to rozwiązanie niepolecane.
Gdy już wyposażymy się w swoją kopię programu, w pierwszej kolejności musimy wybrać odpowiedni druk, z którego będziemy korzystać. Kolejnym krokiem jest wpisanie swoich danych oraz wybór, czy rozliczamy się samodzielnie, czy np. z małżonkiem. Kolejne pola, związane z osiągniętym dochodem oraz odliczeniami od podatku, wypełnimy w prosty sposób dzięki podpowiedziom programu, który wskaże nam dokładne rubryki z PIT-11, w jakich mamy szukać wybranej wartości do wpisania. To właśnie dzięki temu rozliczenie się za pomocą oprogramowania jest proste - nie musimy sami szukać odpowiedzi, ani domyślać się, co gdzie wpisać, ponieważ program sam nam to wyjaśni.
Dlaczego warto korzystać z programu?
Wykorzystanie oprogramowania typu Twój e-PIT ma wiele zalet. Jedną z nich jest wyżej wspomniana prostota i intuicyjność, kolejną brak konieczności wizyty na poczcie czy u księgowej. Narzędzie to jest polecane także osobom, które mają więcej niż jeden PIT cząstkowy, lub rozliczają się także z innych rzeczy, niż tylko praca zawodowa. Niezależnie od tego, z jak wielu elementów będzie składała się nasza deklaracja podatkowa, program poradzi sobie z nią bez większych problemów.
Co zrobić w przypadku pomyłki
Jeżeli zdarzy się tak, że zrobimy błąd w deklaracji i odkryjemy to już po jej wysłaniu, najlepiej działać od razu, chociaż nie warto panikować. Jeżeli pomyłka była oczywista, jak np. źle postawiony przecinek, nic szczególnego nam nie grozi. W sytuacji, gdy to odkryjemy, powinniśmy jednak jak najszybciej złożyć tzw. czynny żal, czyli oficjalne pismo w którym wyjaśniamy powód pomyłki. Dobrze jest też mieć gotowy już poprawiony PIT i również załączyć go do wyjaśnień.