Reklama

PIT 2020 przez internet – co trzeba wiedzieć, żeby zrobić to dobrze

Opublikowano:
Autor:

PIT 2020 przez internet – co trzeba wiedzieć, żeby zrobić to dobrze - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wraz z początkiem roku coraz bardziej zbliża się do nas widmo konieczności wypełnienia deklaracji PIT. Choć na pierwszy rzut oka wygląda ona skomplikowanie, to jednak z odpowiednimi narzędziami w zanadrzu jesteśmy w stanie poradzić sobie z nią samodzielnie. Jak dokładnie to działa?

Wraz z początkiem roku coraz bardziej zbliża się do nas widmo konieczności wypełnienia deklaracji PIT. Choć na pierwszy rzut oka wygląda ona skomplikowanie, to jednak z odpowiednimi narzędziami w zanadrzu jesteśmy w stanie poradzić sobie z nią samodzielnie. Jak dokładnie to działa?

 

1. Terminy oddawania deklaracji podatkowych

2. Jak korzystać z programu do wypełniania PIT

3. Dlaczego warto korzystać z programu?

4. Co zrobić w przypadku pomyłki

 

Terminy oddawania deklaracji podatkowych

Jeżeli pracujemy u kogoś, deklaracje od pracodawcy o ilości wypracowanych pieniędzy (w postaci PIT-11) otrzymamy do końca lutego. Od tego czasu mamy dwa miesiące na to, by zebrać wszystkie cząstkowe dokumenty w finalną deklarację PIT, którą musimy wysłać nie później niż do 30 kwietnia 2020. W przypadku wysyłki pocztowej nie liczy się data, w którym list zostanie odebrany, a data stempla na kopercie. Należy jednak pamiętać, aby PIT wysyłać za pomocą listu poleconego.

W przypadku, gdy korzystamy z usług księgowej, najlepiej zgłosić się do niej od razu. Im bardziej będziemy zwlekać, tym bardziej biura księgowe będą obciążone, a co za tym idzie - zwiększa się ryzyko pomyłki lub wysyłania deklaracji na ostatnią chwilę. Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy rozliczamy się sami, za pomocą programu do wypełniania PIT. Lepiej zabrać się za to jak najszybciej, aby wypełnić sprawozdanie na spokojnie, bez większych nerwów.

 

Jak korzystać z programu do wypełniania PIT

PIT online to proste narzędzie, które nie tylko pozwoli nam uporać się z samą deklaracją, ale także będzie dysponowało wszelkimi odliczeniami, zwolnieniami i przepisami, które możemy lub musimy wykorzystać do złożenia deklaracji. Jest to o tyle wygodne, że sprawozdanie możemy wysłać z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie - liczy się tylko możliwość połączenia z siecią. Teoretycznie więc, jeżeli wyślemy PIT 30 kwietnia o 23:59 to nadal zdążymy, chociaż jest to rozwiązanie niepolecane.

Gdy już wyposażymy się w swoją kopię programu, w pierwszej kolejności musimy wybrać odpowiedni druk, z którego będziemy korzystać. Kolejnym krokiem jest wpisanie swoich danych oraz wybór, czy rozliczamy się samodzielnie, czy np. z małżonkiem. Kolejne pola, związane z osiągniętym dochodem oraz odliczeniami od podatku, wypełnimy w prosty sposób dzięki podpowiedziom programu, który wskaże nam dokładne rubryki z PIT-11, w jakich mamy szukać wybranej wartości do wpisania. To właśnie dzięki temu rozliczenie się za pomocą oprogramowania jest proste - nie musimy sami szukać odpowiedzi, ani domyślać się, co gdzie wpisać, ponieważ program sam nam to wyjaśni.

 

Dlaczego warto korzystać z programu?

Wykorzystanie oprogramowania typu Twój e-PIT ma wiele zalet. Jedną z nich jest wyżej wspomniana prostota i intuicyjność, kolejną brak konieczności wizyty na poczcie czy u księgowej. Narzędzie to jest polecane także osobom, które mają więcej niż jeden PIT cząstkowy, lub rozliczają się także z innych rzeczy, niż tylko praca zawodowa. Niezależnie od tego, z jak wielu elementów będzie składała się nasza deklaracja podatkowa, program poradzi sobie z nią bez większych problemów.

 
Co zrobić w przypadku pomyłki

Jeżeli zdarzy się tak, że zrobimy błąd w deklaracji i odkryjemy to już po jej wysłaniu, najlepiej działać od razu, chociaż nie warto panikować. Jeżeli pomyłka była oczywista, jak np. źle postawiony przecinek, nic szczególnego nam nie grozi. W sytuacji, gdy to odkryjemy, powinniśmy jednak jak najszybciej złożyć tzw. czynny żal, czyli oficjalne pismo w którym wyjaśniamy powód pomyłki. Dobrze jest też mieć gotowy już poprawiony PIT i również załączyć go do wyjaśnień.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE