Reklama

PiS składa obietnice dotyczące zdrowia. Pomóc ma Orlen

Opublikowano:
Autor:

PiS składa obietnice dotyczące zdrowia. Pomóc ma Orlen  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejskie Centrum Diagnostyki i Profilaktyki Onkologicznej oraz Miejskie Centrum Stomatologiczne dla najmłodszych płocczan to obietnice Prawa i Sprawiedliwości w kampanii wyborczej. Partnerem w realizacji pierwszego zadania ma być PKN Orlen.

Miejskie Centrum Diagnostyki i Profilaktyki Onkologicznej oraz Miejskie Centrum Stomatologiczne dla najmłodszych płocczan to obietnice Prawa i Sprawiedliwości w kampanii wyborczej. Partnerem w realizacji pierwszego zadania ma być PKN Orlen. 

Na miejsce konferencji dotyczącej zdrowia mieszkańców PiS zaprosił dziennikarzy przed oddział chorób wewnętrznych szpitala św. Trójcy. Wioletta Kulpa, kandydatka na prezydenta, skrytykowała przy okazji wyniki finansowe placówki. 

- Z każdym rokiem są na minusie, 4, 5, 6 milionów złotych - wyliczała Kulpa. - W moim przekonaniu sytuacja szpitala św. Trójcy i podlegających mu przychodni jest dramatyczna. Decyzje prezydenta idą niestety w tym kierunku, żeby likwidować kolejne przychodnie, a nie je rozwijać. 

Krytyka krytyką, ale kandydatka wyszła też z dwiema propozycjami. Pierwszą z nich jest powołanie Miejskiego Centrum Stomatologicznego, z którego mieliby korzystać najmłodsi płocczanie. Dzieci miałyby być dowożone na wizytę autobusem, tak jak teraz są dowożone na zajęcia na basenie. W dłuższej perspektywie Wioletta Kulpa jest także zwolenniczką powrotu gabinetów stomatologicznych do placówek oświatowych.

- Myślę, ze w tych największych placówkach powinny wrócić gabinety stomatologiczne - zapewniała. - Na razie od przyszłego roku otwieramy Miejskie Centrum Stomatologiczne, po to, żeby już teraz pomagać dzieciom i młodzieży. Trzeba uświadomić dzieciom i ich rodzicom jak ważne na tym pierwszym etapie jest pomoc w tym zakresie. Później oczywiście myślimy o tym, aby do największych placówek wróciły gabinety dentystyczne.  

Kandydatka PiS zapowiedziała też budowę Miejskiego Centrum Diagnostyki i Profilaktyki Onkologicznej w strukturach Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Zapewniła, że oba projekty byłyby realizowane przy współpracy finansowej z Orlenem. 

- Chcemy utworzyć takie centrum po to, aby jak najszybciej reagować i pomagać osobom, które mają zdiagnozowaną chorobę nowotworową lub są już wskazania do tego, uwarunkowane dziedziczeniem. Pozwoli to wyeliminować zgony i my możemy reagować jak najszybciej, aby ci pacjenci zostali wyleczeni - zapewniała. - Z tego co wiem, w szpitalu na Winiarach podpisano dwuletni aneks [ma tam powstać centrum radioterapii - przyp. autora], więc to też nie będzie taki szybki proces.

Zarzekała się, że nie są to czcze obietnice, a realne propozycje dla płocczan, choć kosztów nie podano. 

Konferencji prasowej przysłuchiwał się Marek Stawicki, wiceprezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Zapytany o to, czy propozycje złożone przez kandydatkę PiS są realne odpowiedział, że to raczej kwestia kilku lat. Potrzebne są przede wszystkim zgody ze strony ministerstwa zdrowia czy Narodowego Funduszu Zdrowia. 

- Zgody nie będzie dopóki NFZ nie uzna, że takie miejsce jest tu konieczne - mówił Stawicki. - Druga sprawa to, czy jest to realne zrobienie tego w tak krótkim czasie jeżeli chodzi o obsadę personelu. Będzie to ekstremalnie trudne. Kilka lat temu przymierzaliśmy się do takiego projektu. To kwestia kilkudziesięciu milionów złotych, ok. 50. Największym problemem nie było znalezienie tych pieniędzy, natomiast wszystko się rozbijało o to, że NFZ nie był skłonny podjąć takich rozmów i to nie tylko z PZOZ-em, ale również z firmami, które tego typu placówki miały w innych miastach w Polsce.

Zdaniem Stawickiego punkt widzenia NFZ jest taki, że ośrodki radioterapii funkcjonują we m.in. we Włocławku i Warszawie, więc płocki pacjent w teorii jest zabezpieczony. Zwracał też uwagę, że kilkudziesięciomilionowa inwestycja to nie koniec kosztów, bo utrzymanie takiego zakładu kosztuje. I to niemało.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE