Reklama

Pik benzenu w płockim powietrzu. Kto odpowiedzialny?

Opublikowano:
Autor:

Pik benzenu w płockim powietrzu. Kto odpowiedzialny?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Poziom stężenia benzenu w powietrzu w nocy i rano był wyższy, a w niedzielę o 8:00 stacja pomiarowa przy Królowej Jadwigi zarejestrowała 28,6 µg/m3.

Poziom stężenia benzenu w powietrzu w nocy i rano był wyższy, a w niedzielę o 8:00 stacja pomiarowa przy Królowej Jadwigi zarejestrowała 28,6  µg/m3. 

Poziom benzenu zaczął rosnąć około 1:00 w nocy i o 2:00 stacja pomiarowa odnotowała stężenie na poziomie 14 µg/m3. Przez kilka następnych godzin spadł, a kolejny pik odnotowano o 7:00 - zmierzono wówczas 14,3 µg/m3, a godzinę później 28,6 µg/m3 i od tamtej pory stężenie spada. O 10:00 było to już 2,9 µg/m3. 

Kto jest odpowiedzialny za wzrost stężenia beznenu? Oczy mieszkańców zwróciły się w kierunku PKN ORLEN, niektórzy mieszkańcy narzekali na uciążliwości odorowe. Biuro prasowe zapewnia, że źródłem zwiększonej emisji benzenu nie jest kombinat. 

- W ciągu ostatniej doby nie zanotowaliśmy żadnych nietypowych czy ponadnormatywnych wydarzeń. Instalacje pracowały stabilnie - zapewnia Ireneusz Wypych z biura prasowego koncernu. - Pragnę podkreślić, że praca wszystkich instalacji jest monitorowana on-line w czasie rzeczywistym i wszelkie odstępstwa od norm są raportowane.

Benzen to toksyczny, rakotwórczy węglowodór (C6H6). Otrzymywany jest na wielką skalę w czasie przeróbki węgla kamiennego (smoła węglowa) i ropy naftowej. Benzen jest obecny także w spalinach samochodowych czy dymie tytoniowym. Poziom dopuszczalny dla benzenu dla wartości średniorocznej wynosi 5 µg/m3.

wykres: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE