W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przeprowadzono zabieg aterektomii rotacyjnej (rotablacji). To zabieg, który jest szansą dla chorych, którzy - z racji złożonych, masywnie uwapnionych zmian w tętnicach - byli do tej pory kwalifikowani tylko do operacji wszczepienia by-passów lub leczenia zachowawczego.
Pierwszy zabieg w historii wojewódzkiego szpitala przeprowadzono u 80-letniej pacjentki. Odbył się on w Pracowni Hemodynamicznej w Płocku pod okiem prof. dr. hab. n. med. Sławomira Dobrzyckiego, kierownika Kliniki Kardiologii Inwazyjnej, Chorób Wewnętrznych z OIOK i Pracowni Hemodynamiki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Sam zabieg zaś wykonał lek. Romuald Korzeniak, kierownik płockiej Pracowni Hemodynamicznej.
- Zespół hemodynamiki przygotowywał się do przeprowadzenia rotablacji kilka miesięcy. Następnym krokiem w stronę jak najszerszego wachlarza profesjonalnych świadczeń zdrowotnych oferowanych przez naszą pracownię będą nowe technologie w kardiologii interwencyjnej - Schockwave Intravascular lithotripsy (Scockwave IVL), czyli przezskórna litotrypsja zwapnień „falą uderzeniową”.
- mówi dr hab. n. med. Agnieszka Wsół, kierownik Oddziału Kardiologicznego WSZ w Płocku.
Zabieg zakończył się sukcesem. Teraz, dzięki poszerzeniu naczyń wieńcowych, możliwe stanie się wprowadzenie do tętnicy stentu minimalizującego ryzyko nawrotu zwężenia. Dla 80-latki - i innych pacjentów - to szansa na poprawę jakości życia i rokowań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.