Reklama

Pierwszy taki budżet na Mazowszu. Na początek do podziału będzie 25 mln zł

Opublikowano:
Autor:

Pierwszy taki budżet na Mazowszu. Na początek do podziału będzie 25 mln zł - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 25 milionów złotych - taką pulę pieniędzy zarezerwowano na pierwszą edycję Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jakie projekty można zgłaszać? Kto może wnieść swój pomysł? Jak będzie wyglądało głosowanie? Kiedy poznamy wyłonione w toku głosowania projekty?

25 milionów złotych – taką pulę pieniędzy zarezerwowano na pierwszą edycję Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jakie projekty można zgłaszać? Kto może wnieść swój pomysł? Jak będzie wyglądało głosowanie? Kiedy poznamy wyłonione w toku głosowania projekty?

Każdy budżet obywatelski to dobra okazja, aby zmienić przestrzeń wokół siebie, zaproponować coś od siebie. Uważasz, że przydałaby się nowa impreza kulturalna? Spróbuj samemu ją wykreować, starając się o środki. Potrzebny jest nowy program społeczny? Masz ciekawe pomysły? Przyjdź na spotkanie informacyjne z mieszkańcami 29 stycznia o godz. 17.00 w Małachowiance. To spotkanie to kolejny etap prac nad Budżetem Obywatelskim Mazowsza (BOM). W ostatnim kwartale ubiegłego roku odbyły się konsultacje społeczne uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego, w której określono zasady i tryb budżetu obywatelskiego oraz wymogi, jakie powinny spełniać składane projekty. Uchwała weszła w życie 7 stycznia br.

Mazowsze jest wśród pierwszych województw, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Biorąc pod uwagę skalę województwa (Mazowsze jest największym i najludniejszym regionem w kraju) będzie to duże wyzwanie organizacyjne. W pierwszej edycji BOM-u do rozdysponowania będzie 25 mln zł, z czego 80 proc. (20 mln zł) na pulę podregionalną i 20 proc. (5 mln zł) na projekty ogólnowojewódzkie.

– Oddajemy głos mieszkańcom naszego województwa. Już niedługo ruszymy z naborem projektów. Chcemy zaktywizować naszych mieszkańców, a także dać im swobodę w wyborze najważniejszych dla nich przedsięwzięć – zachęca do udziału marszałek województwa, Adam Struzik. – Czekamy na pomysły zarówno w zakresie budowy czy modernizacji nowych obiektów, jak i realizacji programów społecznych, wydarzeń kulturalnych. Badania profilaktyczne, plac zabaw, ścieżka edukacyjna, piknik rodzinny – to Mazowszanie wspólnie zadecydują, jak zmieni się ich najbliższe otoczenie.

Pod koniec stycznia ruszają spotkania z mieszkańcami celem omówienia, jakie pomysły można zgłaszać, na co zwracać uwagę przy kompletowaniu dokumentów, jak określić orientacyjny koszt przedsięwzięcia (szczegółową kalkulację urząd bierze na siebie).

Szef płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Tomasz Kominek zachęca do skorzystania z utworzonej strony internetowej bom.mazovia.pl., gdzie znajduje się m.in. harmonogram działań, a także przykładowe projekty i inicjatywy.

– Wsparciem służą także pracownicy delegatury. Udostępnimy wszystkie potrzebne formularze. Z myślą o mieszkańcach nieposiadających dostępu do komputera czy Internetu, zostanie udostępnione stanowisko w delegaturze, z którego będą mogli skorzystać.

Osoby zainteresowane złożeniem projektu powinny skorzystać z odpowiedniego formularza, następnie już wypełniony trzeba dostarczyć do urzędu online, za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonej platformy do obsługi BOM, osobiście lub za pośrednictwem poczty. Nabór projektów rusza 2 marca br. i potrwa do 31 marca br. W ten sposób swoje pomysły - projekty inwestycyjne, dotyczące np. budowy lub modernizacji placów zabaw, siłowni plenerowych, tężni, zakupu karetek czy mobilnych gabinetów lekarskich np. okobus, jak i te nieinwestycyjne czyli np. warsztaty i zajęcia sportowe, rzemieślnicze dla dzieci, młodzieży czy seniorów, a także wydarzenia kulturalne - może zgłosić każdy mieszkaniec Mazowsza, nie ma bowiem żadnych ograniczeń wiekowych. Pamiętajmy jednak, że maksymalna wartość projektu inwestycyjnego to 1 mln zł, a nieinwestycyjnego – 200 tys. zł.

Zgłaszane projekty muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinny dotyczyć zadań własnych województwa – np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Poza tym wymagana jest zgodność z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców Mazowsza.

Każdy może zarówno zgłosić dowolną liczbę projektów. W przypadku osób małoletnich wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Od 1 kwietnia br. do 29 maja br. zgłoszone projekty będą sprawdzane pod względem formalnym, co do zgodności z prawem i w zakresie wykonalności technicznej. Projekty oceni powołany przez marszałka Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego. Po zakończeniu oceny zostanie sporządzony wykaz projektów dopuszczonych do głosowania oraz tych, które otrzymały ocenę negatywną. Od oceny negatywnej przysługuje możliwość odwołania. Odwołania rozpatrzy zarząd województwa mazowieckiego.

Głosowanie

Projekty zostaną wybrane poprzez głosowanie, które potrwa od 20 lipca do 16 sierpnia br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Zdecydowano się na dwie metody głosowania. Będzie to możliwe w siedzibie urzędu w Warszawie i w delegaturach (w Płocku przy ul. Kolegialnej 19), a także elektronicznie. Projekty, które uzyskają największą liczbę głosów od mieszkańców, zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2021 r.

Wszystkie informacje dotyczące BOM – wskazówki jak poprawnie przygotować projekt, wykaz zadań województwa, mapa mienia, a także inspiracje dla projektodawców, dostępne będą na stronie internetowej bom.mazovia.pl. Utworzony został także profil na Facebooku @budzetobywatelskiMazowsza

WAŻNE TERMINY

2-31 marca 2020 r.                  – nabór projektów;
1 kwietnia-29 maja 2020 r.       – ocena projektów;
20 lipca-16 sierpnia 2020 r.      – głosowanie nad wyborem projektów;
do 31 sierpnia 2020 r.              – wyniki głosowania;
rok 2021                                – realizacja projektów

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE