Reklama

Pierwszy stały most. Tak było 100 lat temu

Opublikowano:
Autor:

Pierwszy stały most. Tak było 100 lat temu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Minął wiek od momentu, kiedy przeprawą mostową połączono lewy i prawy brzeg Wisły. Pierwszy stały most, nazywany „wojennym”, powstał z inicjatywy Niemców. Był drewniany i stale pilnowany. Latem dostępny wyłącznie w wyznaczonych godzinach.

Minął wiek od momentu, kiedy przeprawą mostową połączono lewy i prawy brzeg Wisły. Pierwszy stały most, nazywany „wojennym”, powstał z inicjatywy Niemców. Był drewniany i stale pilnowany. Latem dostępny wyłącznie w wyznaczonych godzinach.

Teraz, kiedy mamy już dwa mosty, a niektórym marzy się nawet trzeci, mało kto już pamięta o tym pierwszym, drewnianym, który udostępniono w otoczeniu miejscowych władz cywilnych i komendantury miasta 6 maja 1916 roku. Ceremonii dokonał gubernator Hans von Beseler. Historię tego płockiego mostu przybliży 17 maja Piotr Gryszpanowicz w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Most wojenny wznieśli Niemcy. Był to dla nich obiekt strategiczny. Jego budowa rozpoczęła się w październiku 1915 roku na rachunek miasta i zakończyła 1 maja 1916 roku. Miał długość 655 metrów i wspierał się na 15 sosnowych filarach obitych do połowy blachą. Przed nim istniały dwa inne mosty, łyżwowy i pontonowy. Przy budowie drewnianego wykorzystano ich przyczółki. Drewniany okazał się wyższy, dlatego zaistniała konieczność wykonania nasypów przy wjazdach. W miesiącach letnich można było poruszać się po nim od godziny 5.00 rano do 22.00 wieczorem, a sama jazda musiała odbywać się stępa (czyli bardzo wolno). Przeprawy strzegły wojskowe posterunki. Na niektórych pocztówkach z tamtego okresu dostrzeżemy budkę wartowniczą.

Z mostem były jednak problemy z racji koniecznych napraw, a w sytuacji ograniczonych środków finansowych, coraz mocniej ograniczano ruch na przeprawie (w 1932 roku na jakiś czas zamknięto ją całkowicie). Most przetrwał do 8 września 1939 roku. Wówczas ustępujące polskie oddziały uszkodziły kilka przęseł, co nie okazało się przeszkodą dla Niemców. W 1940 roku most znów był dostępny, chociaż także do czasu. Został zniszczony 20 stycznia 1945 roku.

Odczyt zatytułowany „100 rocznica budowy pierwszego stałego mostu na Wiśle w Płocku” w TNP rozpocznie się o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Fot. Facebook / Radziwie, jakiego nie znacie, wydarzenie "100 lat otwarcia pierwszego stałego mostu w Płocku"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE