Reklama

Pierwszy raz w Płocku skanowano kamienicę

Opublikowano:
Autor:

Pierwszy raz w Płocku skanowano kamienicę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niepozorna zrujnowana kamienica przy Kazimierza Wielkiego została zeskanowana z wykorzystaniem nowoczesnej technologii skanowania laserowego 3D . Wcześniej tę metodę zastosowano m.in. przy skanowaniu warszawskich Powązek i Łazienek, kopalni soli w Wieliczce czy byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Niepozorna zrujnowana kamienica przy Kazimierza Wielkiego została zeskanowana z wykorzystaniem nowoczesnej technologii skanowania laserowego 3D. Wcześniej tę metodę zastosowano m.in. przy skanowaniu warszawskich Powązek i Łazienek, kopalni soli w Wieliczce czy byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Jak już pisaliśmy, nieduży budynek przy Kazimierza Wielkiego 6 należący do typu tzw. pruskich domów urzędniczych sprzed ponad 200 lat, który od wielu lat czeka na przywrócenie dawnej świetności, teraz wreszcie się doczekał - Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS rozpoczął przygotowania do rewitalizacji neoklasycystycznego zabytku wzniesionego przed 1803 r.. Po przebudowie będzie tam sześć mieszkań komunalnych.

Przygotowania do tego typu inwestycji to zazwyczaj mało ciekawy temat - papierki, dokumentacje, projekty, pomiary, wyliczenia. Tym razem jednak jest inaczej, bo - prawdopodobnie po raz pierwszy w Płocku - zastosowano nowatorską metodę inwentaryzacji budynku za pomocą technologii trójwymiarowego skanowania laserowego.

Jak wyjaśnia pracownia architektoniczna Rydzyński/Wasiak/Stańczak/Lebelt z Łodzi, która na zlecenie MZGM odpowiada za projekt remontu zrujnowanej kamienicy , zbieranie danych o obiekcie z wykorzystaniem skanera 3D to w tej chwili najbardziej precyzyjna, a jednocześnie bezinwazyjna metoda inwentaryzacji. Skaner wykonuje dokładne pomiary, odwzorowuje detale architektoniczne, potem wszystkie te dane przetwarza w rysunki, rzuty, przekroje, modele 3D, animacje, dokumentację odkształceń, ortofotoplany itd.

- Metoda ta jest nieoceniona przy inwentaryzowaniu zabytkowych kamienic, szczególnie tych o bogato zdobionych elewacjach i z cennymi detalami we wnętrzach - chwali Adam Siejkowski z poznańskiej firmy Kadex Geodezja Polska, która specjalizuje się w skaningu laserowym i jako podwykonawca skanowała kamienicę na płockiej starówce.

– Zastosowanie tej metody znacznie skraca czas realizacji inwestycji i równocześnie przekłada się na niższe koszty w stosunku do tradycyjnych metod inwentaryzacji – tłumaczy z kolei Wioletta Magin, prezeska MZGM.

Co ciekawe, tę technologię wykorzystuje się nie tylko w architekturze, bardzo przydaje się również m.in. w przemyśle (np. w inwentaryzacjach linii produkcyjnych, badaniu kolizji transportowych,) kryminalistce (rejestracja zdarzeń, katastrof), górnictwie (pomiar objętości) i wiele innych. Coraz śmielej trójwymiarowe skanowanie wkracza do Polski.

– Skaning laserowy zastosowaliśmy po raz pierwszy przy modernizacji kaplicy na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie - mówi Jacek Wasiak z łódzkiej pracowni architektonicznej RWSL.

- Powodzeniem cieszy się szczególnie w większych miastach jak Kraków, Łódź, Poznań - dodaje Adam Siejkowski ze spółki Kadex. - Miejscy konserwatorzy zabytków, którzy choć raz mieli okazję przekonać się o zaletach skanowania 3D, często nie pozwalają przystąpić do jakichkolwiek prac przy zabytku bez uprzedniego zinwentaryzowania budynku tą technologią. Ostatnio wykonywaliśmy pomiary budynków barakowych na ternie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu.

Nie jest to jednak tania metoda - sprzęt do pomiarów i oprogramowanie kosztuje nawet kilkaset tysięcy złotych.

Więcej zdjęć w naszej galerii:

Krótką animację ze skanowania laserowego 3D kamienicy przy Kazimierza Wielkiego 6 w Płocku można oglądać

Czytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE