Reklama

Pierwsze w Płocku poduszki berlińskie pojawiły się w Trzepowie

Opublikowano:
Autor:

Pierwsze w Płocku poduszki berlińskie pojawiły się w Trzepowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tak zwane ?poduszki berlińskie i piktogramy 3D pojawiły się w pobliżu szkoły na osiedlu Trzepowo. To pierwsze takie rozwiązanie w Płocku. Na pasach dodatkowo namalowano napisy ze wskazówkami jak przechodzić przez jezdnię.

Tak zwane poduszki berlińskie i piktogramy 3D pojawiły się w pobliżu szkoły na osiedlu Trzepowo. To pierwsze takie rozwiązanie w Płocku. Na pasach dodatkowo namalowano napisy ze wskazówkami jak przechodzić przez jezdnię.

Pisaliśmy niedawno o nietypowych podpowiedziach dla przechodzących przez pasy na Tysiąclecia.

[ZT]13257[/ZT]

Takie nowości pojawiły się również w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 13 przy Sierpeckiej. To zresztą nie wszystko - przed przejściem, przez które kierowcom zdarza się niestety przejechać z zawrotną prędkością, zamontowano tzw. poduszki berlińskie, które wymuszają spowolnienie ruchu, ale tylko dla  kierowców aut osobowych - rowerzyści przejadą bez przeszkód z prawej strony, a autobusy nie najadą na przeszkodę żadnym z kół. Swoją nazwę zawdzięczają Berlinowi, w którym zastosowano je po raz pierwszy. Z kolei w jezdni zatopiono piktogramy 3D znaków drogowych.

- To pierwsze tego typu urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w Płocku - podkreśla Konrad Kozłowski z biura prasowego Ratusza. - Przejścia są oznakowane w niestandardowy i nieszablonowy sposób. Pojawiły się na nich piktogramy 3D znaków A-17 zatopione w jezdni. Kierowca zbliżając się do przejścia ma wrażenie, że znak stoi na środku drogi i automatycznie zwalnia. Na poboczu zamontowano również znaki T-27, czyli tzw. „Agatki”, które dodatkowo ostrzegają, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. tego typu oznakowanie MZD wykonał przy ulicach: Sierpecka, Góry, Bielska, Słoneczna, Korczaka, Tysiąclecia, Miodowa, Kolejowa, Jana Pawła II.

Wszystkie te nowości wykonano w ramach realizowanego od czterech lat programu „Jasno i bezpiecznie”. Jego główny cel, czyli doświetlanie niebezpiecznych pasów, by piesi byli na nich widoczni, w tym roku zrealizowano na czterech skrzyżowaniach w centrum miasta, w których krzyżują się ulice Sienkiewicza, Misjonarskiej, Kolegialnej i Gradowskiego, a także na przejściu przy Wyszogrodzkiej (tam zamontowano również instalację z detekcją ruchu, dzięki czemu zwiększa się natężenie oświetlenia, gdy pieszy znajduje się na pasach).

Do końca września powstanie aktywne oznakowanie przejścia przez Kutnowską w rejonie skrzyżowania z Gajową.

Jak już pisaliśmy, urzędnicy mieli też pomysł, by poduszki berlińskie zamontować na Armii Krajowej. Propozycja nie spodobała się jednak mieszkańcom ani osiedlowym radnym 

[ZT]12498[/ZT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE