Reklama

Pierwsze kamery na mundurach policjantów z garnizonu mazowieckiego

Opublikowano:
Autor:

Pierwsze kamery na mundurach policjantów z garnizonu mazowieckiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 135 małych kamer trafiło do policjantów z garnizonu mazowieckiego. Komenda Miejska Policji w Radomiu jest pierwszą jednostką tego garnizonu wyposażoną w urządzenia audio-wizualne. W następnej kolejności urządzenia mają trafić do policjantów z Siedlec i Płocka.

135 małych kamer trafiło do policjantów z garnizonu mazowieckiego. Komenda Miejska Policji w Radomiu jest pierwszą jednostką tego garnizonu wyposażoną w urządzenia audio-wizualne. W następnej kolejności urządzenia mają trafić do policjantów z Siedlec i Płocka.

Jesienią 2017 r. pojawiły się zapowiedzi o pilotażowym programie instalowania kamer na policyjnych mundurach, na początek dla funkcjonariuszy z patroli interwencyjnych i ruchu drogowego. Uznano, że program sprawdził się na tyle, że zainwestowano w zakup kolejnych kamer. Tym bardziej, że już wcześniej policjanci z innych regionów Polski korzystali z kamer np. przy zabezpieczaniu imprez masowych (np. meczy na stadionach) w Katowicach, kamery okazały się przydatne również w pracy mundurowych z Łodzi i Kielc. W Radomiu kamery przy mundurach pojawiły się 1 marca. Na początek w zminiaturyzowane urządzenia wyposażono policjantów z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego, pojawią się również na wyposażeniu Wydziału Ruchu Drogowego. Komenda Miejska Policji w Radomiu jest pierwszą jednostką garnizonu mazowieckiego wyposażoną w urządzenia audio-wizualne. W następnej kolejności trafią do policjantów z Siedlec i Płocka.

[ZT]16512[/ZT]

Kamera ma być zawieszona na mundurze w taki sposób, aby mogła rejestrować obraz i dźwięk podczas podejmowanych interwencji. Co istotne, kamery zostały pozbawione możliwości kasowania lub edytowania nagrania przez policjanta. Po zakończeniu służby kamera trafia do specjalnej stacji dokującej, która automatycznie archiwizuje zarejestrowane dane i ładuje kamery.

Dzięki kamerom działania policji mają być bardziej transparentne. Jak wyjaśniają w Komedzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu, przypinane do mundurów miniaturowe kamery mają rozwiązać nie tylko problem w zakresie zastrzeżeń co do pracy policjantów, ale także bezpodstawnych oskarżeń kierowanych wobec funkcjonariuszy.

- Istotnym do podkreślenia jest fakt, iż po ostatnich zmianach obowiązujących przepisów, policjanci mają uprawnienia do nagrania interwencji publicznych, jak również interwencji w miejscach innych niż publiczne. Możliwość taką daje Ustawa o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości z 14 grudnia 2018 roku, która zmieniła Ustawę o policji i pozwala mundurowym na nagrywanie interwencji, np. domowych. Zapisy z kamer pozwolą rozstrzygać sporne sytuacje występujące podczas interwencji, będą również mogły zostać wykorzystane jako materiał dowodowy w prowadzonych postępowaniach. Jak wynika z doświadczeń policjantów innych garnizonów, którzy używali już kamer nasobnych, obecność włączonej kamery nie tylko pozwala na uściślenie wielu szczegółów interwencji, ale często również studzi uliczną agresję oraz zwiększa bezpieczeństwo policjanta - poinformował zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji.

Fot. KWP w Radomiu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE