Reklama

Pierwsza sesja: Struzik znów marszałkiem

Opublikowano:
Autor:

Pierwsza sesja: Struzik znów marszałkiem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Obyło się bez niespodzianek - podczas pierwszego posiedzenia sejmiku Mazowsza w nowym składzie marszałkiem wybrano ponownie Adama Struzika. Choć pod względem liczby mandatów to PiS wygrał wybory do sejmiku, w zarządzie województwa nie znalazł się żaden przedstawiciel tej partii.

Obyło się bez niespodzianek - podczas pierwszego posiedzenia sejmiku Mazowsza w nowym składzie marszałkiem wybrano ponownie Adama Struzika. Choć pod względem liczby mandatów to PiS wygrał wybory do sejmiku, w zarządzie województwa nie znalazł się żaden przedstawiciel tej partii.

Jak już pisaliśmy, w wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego najwięcej, bo 19 mandatów zdobył PiS, potem PSL z 16 mandatami,  PO z 15 i na końcu SLD, który wprowadził jedną radną. Spośród 51 nowo wybranych radnych sejmiku 28 sprawowało tę funkcję w poprzedniej kadencji.

Wczoraj, w czwartek, odbyło się pierwsze posiedzenie sejmiku. Zaczęło się od wybrania prezydium i zarządu województwa. - Przewodniczącym sejmiku województwa mazowieckiego będzie Ludwik Rakowski (PO), a wiceprzewodniczącą Bożenna Pacholczak (PSL) - podają służby prasowe urzędu marszałkowskiego. - Zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego, kolejnych dwóch wiceprzewodniczących radni wybiorą podczas następnego posiedzenia sejmiku, które odbędzie się 15 grudnia.

Niespodzianek nie ma w przypadku marszałka województwa - został nim już piątą kadencję Adam Struzik (PSL), natomiast wicemarszałkami: Janina Ewa Orzełowska (PSL) oraz Leszek Ruszczyk (PO). Na członków zarządu wybrano Elżbietę Lanc (PO) i Wiesława Raboszuka (PO).

Jak mówił nowy-stary marszałek, w planach jest kontynuacja rozpoczętych w minionej kadencji przedsięwzięć, m.in. projektów związanych z Internetem na Mazowszu, e-administracją, e-zdrowiem itp., a także dalsza walka z Janosikowym i z niekorzystnym dla Mazowsza algorytmem wyliczania pieniędzy w NFZ dla służby zdrowia.

 - Poza tym przed nami nowa perspektywa finansowa – realizacja RPO WM, który negocjujemy właśnie z Komisją Europejską, a który dla Mazowsza wyniesie 2,1 mld euro, oraz ważny dla obszarów wiejskich PROW - wyliczał Adam Struzik. - Tworzenie kontraktu terytorialnego pokazało, że potrzeby inwestycyjne samorządów, czyli mieszkańców są ogromne. Wartość kontraktu to ok. 49 mld zł. Naszym zadaniem będzie pozyskiwanie funduszy na realizację tych najważniejszych działań.

 

Kto został radnym sejmiku, czytaj:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE