Reklama

Pielęgniarki, uczniowie, prawnicy. Przysięga Terytorialsów [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Pielęgniarki, uczniowie, prawnicy. Przysięga Terytorialsów [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę 23 lutego na stadionie w Sierpcu ponad 100 żołnierzy - ochotników 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową.

W niedzielę 23 lutego na stadionie w Sierpcu ponad 100 żołnierzy - ochotników 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową. 

Był to ostatni, najważniejszy moment szkolenia podstawowego.  Podczas przysięgi była też inna uroczystość - po raz pierwszy w historii brygady,  promowani zostali na pierwszy stopień podoficerski kadeci kursu podoficerskiego Sonda.

Organizatorzy przygotowali także atrakcje dla licznych gości, m.in. pokazy sprzętu oraz żołnierską grochówkę.

Przysięgę złożyło ok. 110 żołnierzy z wszystkich czterech batalionów brygady: 61. z Grójca, 62. z Radomia, 64. z Płocka oraz 65. z Pomiechówka. Przed złożeniem przysięgi przeszli szesnastodniowe szkolenie. Terytorialsi zasilą szeregi 65. batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Pomiechówku. Służą tam ochotnicy z powiatów południowego Mazowsza, którzy zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie. Rozpoczną teraz trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych zajęć rotacyjnych.

Kim są Terytorialsi, którzy brali udział w sierpeckiej uroczystości? Przekrój wiekowy oraz zawodowy jest duży. Wśród żołnierzy - ochotników przysięgających na sztandar w jednym szeregu znaleźli się m.in. uczniowie i studenci, prawnicy, mechanicy - inżynierowie, informatyk, pielęgniarki, asystent spedytora kolejowego, fizjoterapeuta, ratownik medyczny oraz nauczyciel.

Najczęściej kierowała nimi chęć służenia krajowi, pobudki patriotyczne, potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach Terytorialsów jako inwestycję w  rozwój osobisty.  

–  Dziś mamy zaszczyt złożyć przysięgę wojskową i stać się żołnierzami Obrony Terytorialnej. W roku, w którym obchodzimy 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej, rocznicę jednej z najważniejszych bitw w dziejach ludzkości, słowa roty przysięgi są dla nas niezwykłym powodem do dumy - mówił szeregowy Dariusz Lech. 

Do Terytorialsów list napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

 –  Składając przysięgę wojskową stajecie się częścią społeczności żołnierskiej. Wchodzicie w skład Wojsk Obrony Terytorialnej, którą są formacją wyjątkową. Jako żołnierze stąd – tu urodzeni, tu mieszkający – doskonale znacie specyfikę tego regionu, środowisko i miejsce służby. To Wasz wielki atut. Waszą misją jest obrona i wspieranie tutejszej społeczności. To oznacza, że w każdej sytuacji kryzysowej, która może nawiedzić Wasz region, będziecie chronić zdrowie i życie ludzkie, współdziałając z lokalną administracją i innymi służbami - pisał minister.

Pułkownik Przemysław Owczarek, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zwrócił się również do przyszłych podoficerów.

- Po raz pierwszy w historii brygady, jesteście żołnierzami, którzy zostali promowani na pierwszy stopień podoficerski z kursu SONDA. Pokazaliście, że Terytorialna Służba Wojskowa to możliwość rozwoju, zdobywania nowych kompetencji i umiejętności. Dziś, wraz ze stopniem kaprala, przyjmiecie na siebie odpowiedzialność - będziecie dowodzić innymi. Życzę Wam wytrwałości - mówił pułkownik Przemysław Owczarek.

WOT istnieje od 3 lat. Jeśli chcesz zostać Terytorialsem sprawdź czy posiadasz polskie obywatelstwo, czy jesteś pełnoletni, zdrowy fizycznie i psychicznie by pełnić służbę wojskową, niekarany. A jak wstąpić? Wystarczy znaleźć Wojskową Komendę Uzupełnień i tam zapytać o szczegóły. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE