Reklama

Pielęgnacja skóry atopowej zimą

Opublikowano:
Autor:

Pielęgnacja skóry atopowej zimą - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Atopowe zapalenie skóry to problem aż 25% Polaków, z czego sporą część z nich stanowią dzieci. Dolegliwości typowe dla AZS dokuczają chorym przez cały rok, jednak zimą przybierają znacznie bardziej agresywną formę i są szczególnie trudne do zniesienia.

Atopowe zapalenie skóry to problem aż 25% Polaków, z czego sporą część z nich stanowią dzieci. Dolegliwości typowe dla AZS dokuczają chorym przez cały rok, jednak zimą przybierają znacznie bardziej agresywną formę i są szczególnie trudne do zniesienia.

Nasilenie objawów wpływa na pogorszenie jakości życia pacjentów i ma też niemałe znaczenie w ich relacjach z otoczeniem. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z zaognieniem dolegliwości oraz co robić, by uniknąć wielu z nich. Dzięki takim informacjom trudny zimowy czas stanie się łatwiejszy, a życie z atopowym zapaleniem skóry nie tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Nasilenie objawów zimą
Bariera lipidowa skóry u osób borykających się z problemem AZS jest uszkodzona, dlatego pacjenci są szczególnie narażeni na działanie czynników zewnętrznych. Z tego też powodu objawy nasilają się zimą, kiedy skóra jest narażona na działanie suchego i ciepłego powietrza oraz wiatru, mrozu i innych właściwych dla tej pory roku faktorów. Ponadto dolegliwości zaogniają się w kontakcie z źle dobranymi kosmetykami czy detergentami. Warto dodać, że zaostrzenie choroby może być także efektem silnych emocji. Na zwiększenie kłopotów z AZS podczas ma wpływ również noszona zimą odzież. Skóra atopowa jest bowiem szczególnie wrażliwa na wełnę oraz sztuczne, mocno barwione tkaniny nieprzepuszczające powietrza. Wszystko to sprawia, że w okresie jesienno-zimowym konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na pielęgnację.

Właściwa pielęgnacja – klucz do uniknięcia przykrych dolegliwości
Dzięki odpowiedniej skóry atopowej można uniknąć wielu przykrych dolegliwości. Podstawą dbania o siebie jest zatem dobór odpowiednich kosmetyków i preparatów leczniczych oraz właściwa higiena. Nie bez znaczenia jest oczywiście regularność – przerwy w domowych zabiegach czy używaniu poszczególnych preparatów mogą doprowadzić bowiem do nasilenia się nieprzyjemnych objawów.

Właściwa higiena to podstawa
Skóra atopowa wymaga szczególnej higieny. Niewskazane są zbyt ciepłe kąpiele, ponieważ działanie wysokich temperatur wzmaga dolegliwości. Nie najlepszym pomysłem jest również długie przebywanie w wannie, ponieważ woda może wysuszać wrażliwą skórę. Warto natomiast zmiękczać wodę poprzez dodawanie do niej specjalnych olejków oraz emulsji przeznaczonych dla osób borykających się z problemem AZS. Dobrym pomysłem jest także dodanie do kąpieli płatków owsianych namoczonych w tłustym mleku. Mikstura wpłynie łagodząco na podrażnioną skórę. Podobnie zadziała kisiel z siemienia lnianego, który zredukuje uczucie swędzenie, a dodatkowo nawilży i odżywi skórę.

Nawilżanie i natłuszczanie skóry atopowej
Skóra atopowa wymaga szczególnej uwagi, a podstawą jej pielęgnacji jest nawilżanie oraz natłuszczanie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki pomogą w łagodzeniu AZS. Jednymi z najbardziej znanych preparatów przeznaczonych do skóry atopowej są kosmetyki lecznicze marki Emolium. Krem barierowy (http://www.emolium.pl/produkty/) czy specjalna emulsja do kąpieli wzmocnią powłokę lipidową skóry i złagodzą świąd. Warto pamiętać, że osoby cierpiące na AZS powinny stosować preparaty nawilżające kilka razy dziennie, co jest szczególnie ważne zimą, ponieważ ogrzewanie i mróz działają wysuszająco i powodują nasilenie objawów. Dobrym rozwiązaniem jest także niedokładne osuszanie skóry i wcieranie w jeszcze wilgotne ciało kosmetyku. Wówczas wilgoć zachowana w naskórku.

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza
Dbanie o skórę atopową to nie tylko właściwa higiena i nawilżanie, ale także utrzymanie odpowiednich warunków klimatycznych w mieszkanie. Warto zwrócić na to uwagę zimą, gdy kaloryfery pracują na całego, rozgrzewając dom i powodując wysuszenie powietrza jednocześnie. Konieczne jest więc utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Skóra atopowa nie lubi ciepła, dlatego warto zadbać, by nie w mieszkaniu nie było więcej niż 21°C. Wilgotność powinna natomiast utrzymywać się w granicach 60%. Osoby z problemem AZS powinny unikać także nagłych zmian temperatury, ponieważ te wpływają na nasilenie objawów.

Zima to twardy orzech do zgryzienia dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Częste zmiany temperatury, wahająca się wilgotność powietrza czy wysuszający mróz to najczęstsze przyczyny zaostrzenia się objawów choroby. Trudno ich uniknąć, ale można je łagodzić, właściwie pielęgnując skórę oraz minimalizując niekorzystne czynniki. Warto zadbać o to przede wszystkim w domu, w którym skóra będzie miała szansę odpocząć po ciężkim dniu w pracy i na zewnątrz. Wieczorne ukojenie przyniesie ulgę zarówno ciału, jak i dusza. Wszak nie ma nic gorszego niż bezustanny, uporczywy świąd, który tak dobrze znają osoby cierpiące na AZS.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE