Reklama

Piaskowanie przygotowaniem do malowania?

Opublikowano:
Autor:

Piaskowanie przygotowaniem do malowania? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mianem piaskowania określa się metodę wykorzystywaną do czyszczenia powierzchni strumieniem sprężonego powietrza. Zazwyczaj odbywa się to z dodatkiem specjalnych ścierniw dobieranych do konkretnego rodzaju powierzchni. Na czym dokładnie polega ten proces i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Mianem piaskowania określa się metodę wykorzystywaną do czyszczenia powierzchni strumieniem sprężonego powietrza. Zazwyczaj odbywa się to z dodatkiem specjalnych ścierniw dobieranych do konkretnego rodzaju powierzchni. Na czym dokładnie polega ten proces i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Jeszcze niedawno do czyszczenia z wykorzystaniem materiałów ściernych wykorzystywano piasek. Stąd też pochodzi nazwa tego procesu – piaskowanie. Wówczas wyglądało to w ten sposób, że pocierano piaskiem czyszczony element. Dopiero po jakimś czasie zaczęto do tego wykorzystywać sprzężone powietrze. Oprócz dodatkowych specjalnych ściernych tworzyw, czasami do piasku dodaje się też wodę, aby ograniczyć produkcję płynów.

Metody piaskowania

Obecnie z piasku praktycznie się nie korzysta. Znaleziono inne tworzywa, które w pełni, a nawet lepiej go zastępują. Wykorzystuje się całą masę innych materiałów, które idealnie sprawdzają się podczas procesu piaskowania. I tak do czyszczenia powierzchni dobiera się specjale ścierniwa, z których każde przeznaczone jest do innych typów czyszczonych powierzchni. Wyróżnia się ich wiele rodzajów takich dodatków, jednak najważniejszym jest między innymi elektrokorund szlachetny, czyli ścierniwo syntetyczne, które można wykorzystać kilku– a nawet kilkunastokrotnie. Tworzone jest na bazie tlenku gliny. Innym wykorzystywanym rodzajem ścierniwa jest węglik krzemu. Ten z kolei znany jest ze swoijego silnego działania. W rzeczywistości nie ma nic mocniejszego niż wlaśnie to ścierniwo. Śrut staliwny z kolei to ścierniwo metalowe, również wykorzystywany jest do obróbki powierzchni. Mikrogranulki szklane posiadają ziarna ścierne o wyjątkowo gładkiej powierzchni, są więc o wiele delikatniejsze. Do czyszczenia można wyróżnić także piasek, w tym również kwarcowy.

Kiedy stosuje się metodę piaskowania?

Piaskowaniu poddaje się powierzchnie przeznaczone do wyczyszczenia. Nie warto jednak zabierać się za to samemu, zwłaszcza, gdy nie mamy żadnego doświadczenia z takimi czynnościami. Powierzchnię, którą chcemy poddać piaskowaniu najlepiej oddać w ręce wykwalifikowanym fachowcom. Dowiedz się więcej, gdzie wykonuje się piaskowanie w województwie mazowieckim: http://www.mireko.pl/piaskowanie/. Efekty, jakie daje piaskowanie, można przyrównać do szlifowania papierem ściernym. Jednak można wskazać jedną znaczącą różnicę, a mianowicie to, że po piaskowaniu czyszczona powierzchnia jest gładka i wyczyszczona w miejscach nawet trudno dostępnych. Proces piaskowania jest też o wiele mniej czasochłonny i wymagający mniejszego nakładu pracy i zaangażowania. Stosuje się je do rożnych celów, jednak najczęściej takim sposobem usuwa się starą farbę, rdzę lub inne trudne do usunięcia naloty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE