Reklama

PERN ogłosił przetarg na zaprojektowanie rurociągu. Ma przebiegać przez 3 województwa

Opublikowano:
Autor:

PERN ogłosił przetarg na zaprojektowanie rurociągu. Ma przebiegać przez 3 województwa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wstępnie, zanim jeszcze ogłoszono przetarg na zaprojektowanie II nitki ropociągu pomorskiego, koszty szacowano na 1 mld zł. Podkreślono, że zaplanowane przedsięwzięcie ma istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej. Nowa infrastruktura stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie dla transportu ropy naftowej.

Wstępnie, zanim jeszcze ogłoszono przetarg na zaprojektowanie II nitki ropociągu pomorskiego, koszty szacowano na 1 mld zł. Podkreślono, że zaplanowane przedsięwzięcie ma istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej. Nowa infrastruktura stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie dla transportu ropy naftowej.

PERN jest podmiotem odpowiadającym za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku. Zgodnie z założeniami projektowany rurociąg surowcowy będzie przebiegać wzdłuż I nitki Odcinka Pomorskiego. Druga nitka ropociągu połączy rafinerię w Płocku z polski wybrzeżem, co ułatwi transport ropy naftowej sprowadzanej do Polski drogą morską.

- Rurociąg będzie pracował dwukierunkowo, niezależnie od I nitki rurociągu. Według wstępnych szacunków parametry techniczne rurociągu pozwolą na przesył blisko 25 mln ton ropy rocznie. Realizacja inwestycji pozwoli na przekierowanie ropy naftowej w sytuacjach awaryjnych z jednego rurociągu do drugiego oraz da możliwość przesyłu surowca przez „połączone obie nitki” - poinformowało biuro prasowe PERN. - Budowa drugiej nitki rurociągu Odcinka Pomorskiego stanowi przedsięwzięcie o istotnym znaczeniu dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej. Biorąc pod uwagę perspektywy stopniowego wzrostu importu ropy drogą morską, budowa drugiej nitki wpisuje się także w politykę dywersyfikacji zaopatrzenia Polski w ropę poprzez gdański Naftoport.

Przedmiotem ogłoszonego postępowania przetargowego w trybie negocjacji z ogłoszeniem, jest wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem wszelkich wymaganych i koniecznych w tym zakresie opinii, uzgodnień i decyzji (z wyłączeniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji), w tym pozwolenie na budowę oraz na zasadach prawa opcji pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją „II nitki Odcinka Pomorskiego”, jako etapu przygotowania inwestycji strategicznej. Tryb postępowania negocjacji z ogłoszeniem oznacza, że zamawiający zaprosi do składania ofert wstępnych tych wykonawców, którzy spełnią warunki udziału w postępowaniu. O udzielenie zakupu będą mogli ubiegać się ci wykonawcy, którzy w szczególności posiadają niezbędną wiedzę, doświadczenie i uprawnienia w realizacji zamówienia o podobnym do przedmiotu zakupu charakterze. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 10 lipca 2019 r.

Projekt zakłada budowę drugiej nitki rurociągu surowcowego na trasie wyznaczonej wzdłuż istniejącej I nitki Rurociągu Pomorskiego z Bazy w Miszewku Strzałkowskim do Bazy w Gdańsku. Rurociąg ma pracować dwukierunkowo, niezależnie od I nitki rurociągu. Według wstępnych szacunków parametry techniczne rurociągu pozwolą na przesył na trasie Baza Miszewko Strzałkowskie – Baza Gdańsk blisko 25 mln ton ropy rocznie. Długość planowanego rurociągu to ok. 240 km.

Zaznaczono, że budowa  rurociągu ropy naftowej z Gdańska do Płocka wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi realizowana jest w oparciu o Ustawę z 2019 roku o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym (zwaną Specustawą) oraz wynika z przyjętej przez Radę Ministrów „Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym”. Przypomnijmy, iż zadaniem PERN ma być wsparcie dywersyfikacji dostaw ropy do Polski, a także pełnienie "wiodącej roli" w składowaniu tego surowca oraz paliw, "zajmując się bilansowaniem całego systemu magazynowego", w tym rozbudową pojemności magazynowych.

[ZT]21449[/ZT]

Mapka - PERN

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE