Reklama

Paszport w jedną stronę… Niezwykłe spotkanie w muzeum

Opublikowano:
Autor:

Paszport w jedną stronę… Niezwykłe spotkanie w muzeum - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Znakomita frekwencja dopisała na dzisiejszej premierze książki Rafała Kowalskiego zatytułowanej „Płoccy wypędzeni. Marzec'68”, która odbyła się w Muzeum Żydów Mazowieckich.

Znakomita frekwencja dopisała na dzisiejszej premierze książki Rafała Kowalskiego zatytułowanej „Płoccy wypędzeni. Marzec'68”, która odbyła się w Muzeum Żydów Mazowieckich.

Publikacja prezentuje losy osób związanych w jakiś sposób z naszym miastem, uczestników  wydarzeń, do których doszło w kraju na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wtedy właśnie około trzynastu tysięcy obywateli polskich wyjechało z ojczyzny. Powodem była kampania antysemicka, której poddała się większość społeczeństwa.

- Marzec ’68 nie zaczął się w marcu ani nie zakończył w marcu. W Płocku nie zostało zbyt wiele śladów po tamtych wydarzeniach – rozpoczęła spotkanie z autorem prowadząca je Renata Kraszewska.

Rafał Kowalski zaczął pracę nad książką od rozmów z uczestnikami marca ’68 pochodzenia żydowskiego i od przeglądu prasy.

- Oczywiście nie miałem złudzeń, że tam znajdę protesty. Raczej pochwały dla popierających władze – mówił.

Dodał, że marzec mamy cały czas, mimo upływu 50 lat od wydarzeń.

- On się cały czas toczy – stwierdził autor.

Podkreślał, że z INNYM powinno się rozmawiać, a nie się go bać.

Nie zabrakło wątku ostatnich wydarzeń w relacjach polsko-izraelskich. Autor ocenił zamiar wprowadzenia ustawy jako dobry zamysł, ponieważ nie wolno  mówić o polskich obozach śmierci. Jednak, jego zdaniem, samemu ustawodawcy coś się wymknęło spod kontroli.  Wyraził nadzieję, że ktoś wyjaśni, o co chodzi w ustawie.

Renata Kraszewska określiła książkę jako wyważoną, przepełnioną smutkiem i tęsknotą. Niekrzyczącą…

Kowalski stwierdził, że chciał pokazać losy ludzi.

- Niektórzy nie mogli nawet przyjechać na pogrzeb rodziców. Dostali bilet w jedną stronę – mówił.

Wspominał o osobach, które nadal chcą utrzymywać więź z krajem i z Płockiem. Opowiadał o trudnej rzeczywistości, z którą zagranicą zderzyli się emigranci z Polski, nie znając języka i nie mając pieniędzy.

W książce znajduje się kopia dokumentu – paszportu w jedną stronę, w którym napisane jest, że osoba posługująca się tym dokumentem, nie jest już obywatelem polskim.

Autor opowiada w publikacji historie ludzi, którzy wyjechali, bo zostali do tego zmuszeni. Niektórym z nich udało się nawet dobrze żyć, ale tęsknili i tęsknią. Wracają tutaj cały czas.

- Nie tylko z powodu 50.rocznicy wydarzeń – podkreślał Rafał Kowalski.

W premierze książki wziął udział Stanisław Bromberger z żoną Barbarą. Był uczestnikiem marca. Obecnie mieszka w Szwecji. Nadal perfekcyjnie i bez akcentu mówi po polsku.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem z moją ukochaną żoną przyjechać do Płocka. Ja tu nie mieszkałem, ale moi przodkowie. Moje korzenie są tutaj. Moje korzenie są w Polsce – zwracał się do zebranych.

Barbara Bromberger również zabrała głos i zaznaczyła, że jest bardzo zaangażowana w sprawę żydowskości, nie będąc w ogóle Żydówką. Wyraziła opinię, że wszystko, co złe, dzieje się z niewiedzy i emocji. Wskazała na konieczność uczenia się, także samych siebie.

- Nie jestem religijna, ale popieram Izrael. W Szwecji też nie zawsze jest to dobrze odbierane – podkreślała.

W ostatniej części spotkania autor odpowiadał na pytania płocczan. Niektórzy z zebranych dzielili się także własnymi przemyśleniami.

- Z historią trzeba się zmierzyć taką, jaką była – brzmiało jedno z wypowiedzianych przez uczestników wieczoru zdań.

Rafał Kowalski jest zastępcą kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Płocczanin, doktor nauk humanistycznych UW w zakresie nauk o polityce. Jego pasją od wielu lat jest badanie stosunków polsko–żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE