Reklama

Parafia katedralna wita nowego proboszcza

Opublikowano:
Autor:

Parafia katedralna wita nowego proboszcza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę 1 września o 13 rozpocznie się w katedrze uroczysta msza święta połączona z ingresem nowego proboszcza parafii św. Zygmunta ks. Stefana Cegłowskiego.

W niedzielę 1 września o 13 rozpocznie się w katedrze uroczysta msza święta połączona z ingresem nowego proboszcza parafii św. Zygmunta ks. Stefana Cegłowskiego.

Koncelebrowanej mszy św. i obrzędom wprowadzenia nowego proboszcza przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera. Homilię wygłosi ks. kanonik Stefan Cegłowski. Eucharystia rozpocznie się długą procesją, która wyjdzie na zewnątrz katedry. Biskup Piotr Libera przekaże nowemu proboszczowi klucze do świątyni przy Drzwiach Płockich. Po słowie wstępnym i odczytaniu dekretu nominacyjnego ks. Stefan Cegłowski pokłoni się Najświętszemu Sakramentowi, a następnie odda cześć Ewangeliarzowi i ołtarzowi.

Gdy zakończy się obrzęd wprowadzenia, rozpocznie się koncelebrowana msza święta. A na jej zakończenie głos zabiorą biskup płocki i przedstawiciele parafian.

Poprzednim proboszczem parafii św. Zygmunta był ks. Marek Zawadzki, który sprawował ten urząd przez ostatnie cztery lata. Został pożegnany uroczyście podczas mszy św. w minioną niedzielę.

Ks. Stefan Cegłowski urodził się 29 listopada 1963 roku w parafii Skrwilno. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1988 roku z rąk ówczesnego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Po WSD studiował historię sztuki na Akademii Teologii Katolickiej. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika ukończył podyplomowe studia w zakresie zabytkoznawstwa i konserwatorstwa sztuki kościelnej.

W 2004 roku został dyrektorem wydziału budownictwa i sztuki sakralnej kurii diecezjalnej płockiej. Pięć lat później otrzymał również nominację na stanowisko dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Jest wykładowcą historii sztuki w WSD w Płocku, członkiem Rady Ekonomicznej Diecezji Płockiej (od 1999 r.) i członkiem Kolegium Konsultorów (od 2011 r.). W 2005 r. został odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Katedralnej w Płocku. W 2013 r. był nominowany do tytułu „Płocczanin Roku 2012”. 6 czerwca 2013 r. biskup płocki Piotr Libera mianował go proboszczem parafii św. Zygmunta przy Katedrze w Płocku.

O zmianie na stanowisku proboszcza Parafii św. Zygmunta czytaj tutaj:

Spore zmiany w katedrze. Nowy proboszcz

O remoncie katedry czytaj tutaj:

Fot. Krzysztof Stawicki/www.katedraplock.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE