Reklama

Panny Wyklęte na koncercie w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Panny Wyklęte na koncercie w Płocku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadspodziewanie bogato zapowiadają się tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obok marszu i odsłonięcia nowej tablicy zaplanowano też koncert Panien Wyklętych, czyli projektu Dariusza Maleo Malejonka z polskimi wokalistkami takimi jak Kasia Kowalska czy Halina Mlynkova.

Nadspodziewanie bogato zapowiadają się tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obok marszu i odsłonięcia nowej tablicy zaplanowano też koncert Panien Wyklętych, czyli projektu Dariusza Maleo Malejonka z polskimi wokalistkami takimi jak Kasia Kowalska czy Halina Mlynkova.

Już nie tylko marsz pamięci ma być centralnym punktem płockich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Choć jak co roku to właśnie ogromny pochód ulicami Płocka będzie jedną z ważniejszych form uczczenia pamięci o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego, to w tym roku w obchody państwowego święta wreszcie włączyło się też miasto z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki i do Płocka został zaproszony Dariusz Malejonek z Maleo Reggae Rockers ze swoim projektem stworzonym we współpracy z Fundacją Niepodległości, którego owocem jest płyta „Panny Wyklęte”. Album składa się z kilkunastu piosenek inspirowanych historiami tytułowych panien wyklętych - nie tylko tych kobiet, które jak Danuta Siedzikówna, czyli legendarna „Inka” - sanitariuszka Wileńskiej Brygady AK brały czynny udział w walce w lasach, ale i żon, matek i córek Żołnierzy Wyklętych. Utwory na płycie śpiewają m.in. Kasia Kowalska, siostry Przybysz, Halina Mlynkova, Marika, Ania Brachaczek, Kasia Malejonek i inne.

- Włączyliśmy się w oddolne inicjatywy płocczan co roku organizujących obchody,  by uczcić tę naszą trudną historię w sposób… łagodny - przyznaje dyrektor POKiS, Artur Wiśniewski. - Jak łagodniej przekazać ten jeszcze drażliwy, nierozpoznany temat naszej zawiłej historii jeśli nie głosem kobiet? Jeśli to kobiety swoimi słowami, a nie politycy opowiadają o naszej historii, to staje się ona znacznie bardziej przyswajalna.

Ale koncert to nie wszystko. Organizatorzy, czyli płoccy kibice, Stowarzyszenie Historyczne im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ i miasto zaplanowali jeszcze tradycyjny marsz, a także odsłonięcie tablicy. Jak zapowiada dyrektor POKiS ponadto w tygodniu w Muzeum Mazowieckim odbędzie się projekcja filmu „Dzieci kwatery Ł” połączone ze spotkaniem z reżyserem filmu Arkadiuszem Gołębiewskim.

Obchody zaczną się 1 marca w niedzielę ok. 11.30. O tej godzinie zaplanowano zbiórkę na starym Rynku i dwa koncerty pod rząd - najpierw wystąpi płocki raper Myczkins, a zaraz po nim Panny Wyklęte (jak mówi dyrektor POKiS, wieczorem artyści grają koncert w Warszawie; cały czas trwa jeszcze dogrywanie szczegółów, m.in. dotyczących tego, które z wokalistek wystąpią w Płocku).

Po koncercie, ok. 13.30 nastąpi przemarsz ulicami Płocka pod Stanisławówkę. Tam zostanie odsłonięta  tablica poświęcona 11. Grupie Operacyjnej NSZ, a obchody zakończą się ok. 15,.30 wspólnym odśpiewaniem hymnu.

Honorowy Patronat nad obchodami objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

Zdjęcia z poprzednich lat zobacz w naszej galerii: i

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE