Reklama

Panie w samorządach. Jak w rankingu wypadają Płock i gminy?

Opublikowano:
Autor:

Panie w samorządach. Jak w rankingu wypadają Płock i gminy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawdźcie, jak w ogólnopolskim rankingu stopnia udziału pań we władzach samorządowych wypadają Płock i podpłockie gminy.

Sprawdźcie, jak w ogólnopolskim rankingu stopnia udziału pań we władzach samorządowych wypadają Płock i podpłockie gminy.

Tym razem pod lupą prof. Pawła Swianiewicza, który od lat przygotowuje rankingi dla magazynu "Wspólnota", oraz Julity Łukomskiej znalazł się stopień sfeminizowania polskich samorządów. Pod uwagę brano liczbę przedstawicielek płci pięknej we władzach samorządowych oraz radach miast i gmin. Wniosek jest jeden – w porównaniu do wcześniejszych lat, znacznie wzrósł udział pań w samorządach.

Jak w zestawieniu wypadł Płock?

W Płocku cały zarząd jest w rękach panów, za to w 25-osobowej radzie mamy reprezentację siedmiu pań – Darię Domosławską, Iwonę Jóźwicką, Wiolettę Kulpę, Iwonę Krajewską, Joannę Olejnik, Barbarę Smardzewską-Czmiel i Małgorzatę Struzik, która jest wiceprzewodniczącą rady miasta.

Taki udział pań w samorządzie daje Płockowi wskaźnik feminizacji na poziomie 11,20 proc. i 30. miejsce wśród miast na prawach powiatu. Przoduje tu Warszawa ze wskaźnikiem 78,98 proc., Jastrzębie Zdrój (63,91 proc.) i Łódź (62 proc.). Na szarym końcu, czyli na 66. pozycji, znalazła się Zielona Góra ze wskaźnikiem 4,8 proc.

Jak wypadły podpłockie gminy?

Trzy samorządy - w Drobinie, Wyszogrodzie i Gąbinie ujęto w zestawieniu obejmującym blisko 850 polskich miast.

Gąbin – 310. miejsce ze wskaźnikiem 16,67 proc. na 847 miast

Drobin – 389. miejsce ze wskaźnikiem 14,29 proc. na 847 miast

Wyszogród – 601. miejsce ze wskaźnikiem 10 proc. na 847 miast

Pozostałe podpłockie gminy ujęto w zestawieniu gmin wiejskich uwzględniających 1565 gmin. Warto zwrócić uwagę, że niektóre samorządy uzyskały identyczny wynik, a mimo to przydzielono im kolejne miejsca w zestawieniu. Największą reprezentację mają panie w samorządach Brudzenia Dużego  i Łącka (20 proc.). Ani jednej kobiety nie mają za to władze samorządowe ani rada gminy w Bielsku.

Brudzeń Duży – 422. miejsce ze wskaźnikiem 20 proc.

Łąck – 423. miejsce ze wskaźnikiem 20 proc.

Bodzanów – 877. miejsce ze wskaźnikiem 13,33 proc.

Słubice – 878. miejsce ze wskaźnikiem 13,33 proc.

Słupno - 879.  miejsce ze wskaźnikiem 13,33 proc.

Mała Wieś – 1106. miejsce ze wskaźnikiem 10 proc.

Radzanowo – 1107. miejsce ze wskaźnikiem 10 proc.

Staroźreby – 1108. miejsce ze wskaźnikiem 10 proc.

Bulkowo – 1331. miejsce ze wskaźnikiem 6,67 proc.

Nowy Duninów – 1332. miejsce ze wskaźnikiem 6,67 proc.

Stara Biała – 1469. miejsce ze wskaźnikiem 3,33 proc.

Bielsk – 1547. miejsce ze wskaźnikiem 0 proc.

Jak liczono wskaźniki?

Autorzy zestawienia wyjaśnili, że w zależności od samorządów, brano pod uwagę odmienne algorytmu obliczania wskaźnika feminizacji. W przypadku gmin brano pod uwagę płeć wójta lub burmistrza oraz skład rady gminy (oba czynniki mają tę samą wagę- to znaczy, że np. jeśli rada składałaby się wyłącznie z mężczyzn, ale wójt był kobietą, to wskaźnik feminizacji dla tej gminy wyniósłby 50 proc., a gdyby wójt był kobietą a w radzie zasiadałaby połowa pań, to wskaźnik wyniósłby 75 proc. Z kolei jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu pod uwagę brano trzy czynniki -płeć prezydenta miasta (waga 50 proc.), udział kobiet w  radzie (waga 40 proc.) i płeć przewodniczącego rady (waga 10 proc.). 

Wśród siedmiu radnych płci pięknej najważniejszą funkcję przydzielono Małgorzacie Struzik z klubu PSL, która jest wiceprzewodniczącą rady miasta

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE