Reklama

PAN zawiera sojusz z Płockiem. Po co?

Opublikowano:
Autor:

PAN zawiera sojusz z Płockiem. Po co? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli miasto zamierza się ubiegać o kolejne dotacje z Unii, musi spełnić określone kryteria, w tym zapunktować za innowacyjność i działania badawczo-rozwojowe. Ma na to wpłynąć szersza współpraca z Polską Akademią Nauk.

Jeśli miasto zamierza się ubiegać o kolejne dotacje z Unii, musi spełnić określone kryteria, w tym zapunktować za innowacyjność i działania badawczo-rozwojowe. Ma na to wpłynąć szersza współpraca z Polską Akademią Nauk.

O tym, że szansą na rozwój miasta jest współpraca nauki i biznesu wiadomo już od dość dawna i że to właśnie na nią stawia Unia Europejska w latach 2014 – 2020 kreśląc listę priorytetów dla państw członkowskich. Dlatego wczoraj w płockim Ratuszu przedstawiciele Instytutu Badań Naukowych PAN, prof. dr hab. Sławomir Zadrożny, dyrektor Instytutu oraz dr inż. Jan Powsiński oraz zastępca dyrektora Instytutu ds. Naukowych. podpisali wraz z prezydentem Andrzejem Nowakowskim porozumienie o współpracy.

Mocniej zacieśniona współpraca z PAN polegałaby na uwzględnieniu w prowadzonych pracach badawczych potrzeb Płocka i ułatwiła wdrażanie ich wyników poprzez zapewnienie uczestnictwa kadry naukowej. Jak informuje Ratusz, współpraca zasadzałaby się na trzech płaszczyznach. Po pierwsze, na wsparciu wiedzą ekspercką w pozyskaniu, wdrażaniu i rozwoju nowatorskich rozwiązań, jak również na wspólnym organizowaniu szkoleń, seminariów i konferencji naukowo-biznesowych. Ostatnim elementem współdziałania będzie wsparcie dla młodych ludzi, uczniów, studentów i absolwentów płockich uczelni, aby zaktywizować ich zawodowo. Chodzi o to, aby jak największa rzesza płocczan podążyła w kierunku działalności naukowej, przechodząc od zainteresowania do faktycznego wyboru takiej ścieżki przyszłej kariery zawodowej.

Miasto ze swojej strony zobowiązało się do umożliwienia Instytutowi prowadzenie badań na terenie jednostek organizacyjnych podległych płockiemu urzędowi.

Podpisane porozumienie jedynie formalnie potwierdza rozpoczętą współpracę. Członkowie PAN już od pewnego czasu uczestniczą w pracach zespołu roboczego do spraw tzw. Smart City, za którego koncepcję odpowiada Płocka Rada ds. Innowacyjności i Działalności Badawczo-Rozwojowej. Pracownicy Instytutu odpowiadają m. in. za kwestię analiz stanu higienicznego atmosfery oraz gospodarki wodno-ściekowej. O projekcie stworzenia z Płocka inteligentnego miasta, którego wdrożenie nastąpi dopiero w przyszłym roku, już pisaliśmy. Chodzi tu o zintegrowanie kilku źródeł informacji: komunikacji miejskiej, wodociągów, miejskiego monitoringu, zarządzania ruchem oraz systemu interwencji obywatelskiej.

Fot.: UMP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE