Reklama

Otwarcie żłobków i przedszkoli: dzieci bez maseczek i w małych grupach [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Otwarcie żłobków i przedszkoli: dzieci bez maseczek i w małych grupach [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - To jest trochę wymóg chwili. Niektórzy po prostu muszą iść do pracy, jak np. medycy. Chcielibyśmy już teraz uruchomić miejsca opieki nad dzieckiem. Podkreślam, że to nie jest obowiązek. To nie jest uruchomienie pełnej edukacji przedszkolnej. To miejsce, gdzie nasze pociechy mogą mieć zapewnioną opiekę - mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia. 

- To jest trochę wymóg chwili. Niektórzy po prostu muszą iść do pracy, jak np. medycy. Chcielibyśmy już teraz uruchomić miejsca opieki nad dzieckiem. Podkreślam, że to nie jest obowiązek. To nie jest uruchomienie pełnej edukacji przedszkolnej. To miejsce, gdzie nasze pociechy mogą mieć zapewnioną opiekę - mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia. 

Po ogłoszeniu możliwości otworzenia żłobków i przedszkoli pojawiły się pytania: czy nie za wcześnie? Czy dzieci będą musiały nosić maseczki?

- Musimy to zrobić w maksymalnej trosce o bezpieczeństwo dzieci i pracowników, tak jak w innych krajach europejskich Grupy muszą być maksymalnie małe. Za chwilę pojawią się twarde wytyczne dotyczące organizacji przebywania dzieci. Będzie to maksymalnie 12 dzieci w grupie, w drodze wyjątku można o 2 zwiększyć. Nigdzie w zaleceniach nie ma, że dzieci czy opiekunowie muszą nosić maseczki. Jeśli nie ma takiego punktu w zaleceniach, to nie ma takiego obowiązku - podkreślał Szumowski. 

Jakie są jeszcze zalecenia sanitarne?

  • wietrzenie sali,
  • dezynfekowanie powierzchni, w tym wszystkich zabawek - te które się nie nadają, powinny zostać usunięte, 
  • można korzystać z wewnętrznego placu zabaw - podlega dezynfekcji,
  • dzieci z objawami chorobowymi nie będą przyjmowane,
  • dzieci z innych grup nie powinny mieć ze sobą kontaktu.

- Trudno, żebyśmy we wszystkich decyzjach wyręczyli samorządy, organy założycielskie i dyrekcję. Są pytania dotyczące ilości dzieci przy stole. Minister zdrowia nie wie, jakie stoły są w przedszkolach - odpowiadał Szumowski, nawiązując do listu, jaki napisał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Prezydent Andrzej Nowakowski zapewniał, że miasto otworzy żłobki i przedszkola. Ratusz zaczął zbierać informacje od rodziców, czy są gotowi posłać swoje dziecko do żłobka czy przedszkola. 

Jak poinformowała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zasiłki opiekuńcze dla rodziców, którzy nie muszą posyłać swoich dzieci do przedszkoli, zostają utrzymane. Minister zdrowia rekomendował jednak, żeby ci, którzy nie muszą posyłać dzieci do przedszkoli, zostali z nimi w domu. Nietrudno policzyć, że placówki, w najlepszym przypadku, będą mogły zapewnić opiekę około połowie podopiecznym. 

Wytyczne dla dyrekcji, nauczycieli i rodziców dostępne są tutaj.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE