Reklama

Oto tekst dyktanda. Poradzilibyście sobie z nim?

Opublikowano:
Autor:

Oto tekst dyktanda. Poradzilibyście sobie z nim? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Co może wyniknąć ze spotkania „superekstralaski Hermenegildy Zając, średniowysokiej, lekko tlenionej blondynki, niespełna dwudziestoipółletniej, rozhisteryzowanej hipochondryczki” ze „świeżo zatrudnionym, a już sfrustrowanym i podenerwowanym wyszogrodzkim stróżem prawa w rozchełstanym mundurze”? Przekonało się o tym 140 uczestników IV Nadwiślańskiego Dyktanda.

Co może wyniknąć ze spotkania „superekstralaski Hermenegildy Zając, średniowysokiej, lekko tlenionej blondynki, niespełna dwudziestoipółletniej, rozhisteryzowanej hipochondryczki” ze „świeżo zatrudnionym, a już sfrustrowanym i podenerwowanym wyszogrodzkim stróżem prawa w rozchełstanym mundurze”? Przekonało się o tym 140 uczestników IV Nadwiślańskiego Dyktanda.

Nie było łatwo z przygotowanym tekstem IV Nadwiślańskiego Dyktanda. Śmiałków, którzy odważyli się sprawdzić 6 kwietnia znajomość zasad pisowni i interpunkcji w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, znalazło się aż 140 z gimnazjów z Bodzanowa, Bulkowa, Blichowa, Czerwińska, Iłowa, Małej Wsi, Lasocina i Wyszogrodu oraz z czterech szkół ponadgimnazjalnych. Do udziału poproszono także gości. W sprawdzaniu arkuszy brali udział językoznawcy, prof. dr. hab. Jerzy Bralczyk oraz doc. dr Grażyna Majkowska.

Oto tekst dyktanda:

„Hermenegilda Zając, średniowysoka, lekko tleniona blondyna, niespełna dwudziestoipółletnia rozhisteryzowana hipochondryczka  zatrzymała nieopatrznie w niedozwolonym miejscu nieopodal kościoła Ojców Franciszkanów  krwistoczerwonego hyundaia.

Zza bukszpanowego obskurnego żywopłotu wychynął świeżo zatrudniony, a już sfrustrowany i podenerwowany wyszogrodzki stróż prawa w rozchełstanym mundurze. Hardo chrząknął i zszarzały z zazdrości na widok  nówki cud półoficjalnym tonem zagadnął.

 -To bezsprzecznie auto pani eksmałżonka?  Wiemy skądinąd, że ten  niby-biznesmen czmychnął do Reykjaviku. Interpol już go namierza.   

Żachnęła się i z nagła półdrwiąco skonstatowała.

- To  pomyłka, leczy ischias w ośrodku rehabilitacyjnym w Drohobyczu albo w Drohiczynie, takim mało znanym miasteczku chyba na Białostocczyźnie.

  - Ten pani chojrak za biedapensyjkę masażysty w pseudokurorcie rokrocznie kupuje nowe cacko, a jednym z nich hula pani po Wyszogrodzie niczym włoska contessa.

- Toby się zgadzało, zamierza mnie poślubić wprawdzie mało znany, ale horrendalnie bogaty włoski multimiliarder Manini.

-Ależ pani opowiada cuda-wianki, toż czytałem na Onecie, że on cały majątek przepisał kurii biskupiej w Bolonii.

Hermenegilda, nie okazawszy najmniejszego zażenowania, skwitowała.

- Gdzieżbym śmiała oszukiwać takiego policjanta bystrzaka,  Manini ma na mnie chrapkę, bo superekstralaska ze mnie, jak bum-cyk-cyk.” 

 

Dla najlepszych przygotowano statuetki, książki z autografem prof. Jerzego Bralczyka. W kategorii gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych za miejsca pierwsze i drugie zwycięzcy otrzymali tablety. Wszystkim uczestnikom gratulowano oczywiście odwagi. 

Współorganizatorem Nadwiślańskiego Dyktanda było Starostwo Powiatowe w Płocku. 

Wyniki dyktanda:

KATEGORIA GIMNAZJUM:

I miejsce         Ida Gapińska (Gimnazjum w Bulkowie)

II miejsce        Klaudia Michalska (Gimnazjum w Małej Wsi)

III miejsce      Paulina Kuczera (Gimnazjum w Czerwińsku)

 

KATEGORIA SZKOŁA  PONADGIMNAZJALNA:

I miejsce         Maja Macion (Zespół Szkół w Wyszogrodzie)

II miejsce        Aleksandra Sobocińska (Zespół Szkół w Wyszogrodzie)

III miejsce      Agata Świętochowska (Zespół Szkół w Czerwińsku)

 

KATEGORIA VIP:

I miejsce    Mirosława Szymańska (Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Wyszogrodzie)

II miejsce    Izabela Rutecka (Pedagog w Zespole Szkół w Wyszogrodzie)

III miejsce   Hubert Więckowski (Dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wyszogrodzie)

 

Fot. Starostwo Powiatowe w Płocku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE