„Płocka debata oksfordzka” odbędzie się 3 kwietnia w godz. 8-13 w budynku G, zaplanowano dwa etapy. W pierwszym losowanie zadecyduje o doborze par, przydzieleniu im tematu do dyskusji oraz statusie drużyn – „broniący tezę” lub „negujący tezę”. Każdy zespół stworzy trzech mówców, którzy pełnią w debacie rolę stratega, polityka lub dyplomaty. Wstępem do debaty jest głosowanie publiczności za lub przeciw tezie przy użyciu interaktywnych przycisków do głosowania – active vote, co umożliwi na jej końcu sprawdzenie, ile osób z publiczności dana drużyna zdołała przekonać do „swoich” poglądów.
Do drugiego etapu przejdą dwie drużyny, które zdobędą największą liczbę punktów – przyznawanych przez Lożę Ekspertów i publiczność. Laureat zostanie wyłoniony w taki sam sposób, jak w pierwszym etapie. W „Płockiej debacie oksfordzkiej” wezmą udział drużyny: z Małachowianki, Jagiellonki, III LO, IV LO, I LO Płockiego Uniwersytetu Ludowego, Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej, Zespołu Szkół Centrum Edukacji oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego.
Organizatorami debaty są Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica i UMP. Dla zwycięskiej drużyny Urząd Miasta Płocka ufundował statuetkę „Mistrz Debatowania” i drobne nagrody rzeczowe, Włodkowic - e-booki i drobne nagrody rzeczowe, a wyjazd do PE - europosłowe Ziemi Mazowieckiej. Dla pozostałych uczestników organizatorzy przewidzieli nagrody rzeczowe oraz niespodzianki dla zdobywców drugiej i trzeciej lokaty.
Dodajmy, że oficjalną siedzibą Parlamentu Europejskiego jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie a także, komisje parlamentarne i władze klubów. Z kolei w Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.