Reklama

Ostatnie dni na rejestrację. Kto może skorzystać z ulgi?

Opublikowano:
Autor:

Ostatnie dni na rejestrację. Kto może skorzystać z ulgi?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niebawem mija termin składania wniosków przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z tak zwanego "małego ZUS-u". Zakład na dokumenty czeka do 8 stycznia.

Niebawem mija termin składania wniosków przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z tak zwanego "małego ZUS-u". Zakład na dokumenty czeka do 8 stycznia. 

Z "małego ZUS-u" mogą korzystać przedsiębiorcy, których przychody w roku kalendarzowym nie przekraczały limitu 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku było to 67,5 tys. złotych. 

- Jeśli ktoś prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. Ważne jest jednak, żeby okres prowadzenia firmy w poprzednim roku wynosił co najmniej 60 dni - tłumaczy Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z "małego ZUS-u", do 8 stycznia mają czas na złożenie odpowiednich dokumentów. Taki sam termin dotyczy przedsiębiorców, którym z końcem grudnia zakończył się okres preferencyjnych składek.

- Zgłoszenie do „małego ZUS” wymaga rejestracji do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592. Ulga uprawnia do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne, ale nie dotyczy składki zdrowotnej - mówi Olewiński. 

Na stronach eskladka.pl i zus.pl udostępniono specjalne kalkulatory, które pomogą obliczyć podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która będzie obowiązywała w styczniu 2020 r. Można to zrobić także w programie Płatnik. 

- Osoby, które korzystały z tej ulgi w 2019 r., chcą nadal z niej korzystać i spełniają warunki, nie muszą ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń. Składają jedynie formularz ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z ustaloną na 2020 r. najniższą podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Dokumenty te płatnik składa w lutym razem z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020 r. - zapewnia rzecznik. 

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie zus.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE