Reklama

Ostatnie chwile na złożenie wniosku. Pozostał tydzień

Opublikowano:
Autor:

Ostatnie chwile na złożenie wniosku. Pozostał tydzień - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już zaledwie kilka dni pozostało do zakończenia procesu składania wniosków o emeryturę. Nauczyciele, którzy chcą korzystać z „jesieni życia” powinni się pośpieszyć.

Już zaledwie kilka dni pozostało do zakończenia procesu składania wniosków o emeryturę. Nauczyciele, którzy chcą korzystać z „jesieni życia” powinni się pośpieszyć.

Nauczyciele urodzeni 1 stycznia 1948 roku lub młodsi mogą przejść zarówno na emeryturę przysługującą po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, jak i nauczycielską.  Wszystko zależy od złożonego przez nich wniosku. Możliwość podjęcia wyboru, na którą z emerytur się decydujemy jest jednak ograniczona czasowo. Wniosek należy złożyć najpóźniej do 31 sierpnia 2018 r. po uprzednim rozwiązaniu stosunku pracy. Dotyczy to kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn po 65. roku życia.

Przyznanie świadczenia podlega jednak pewnym zasadom. Do 31 grudnia 2008 r. należy posiadać 30 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym. Trzeba rozwiązać stosunek pracy oraz zgłosić wniosek o emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Jednak część starszych nauczycieli również może wybrać ten sposób obliczenia emerytury. Dotyczy to pedagogów, którzy przed 1 października 2017 r. ukończyli już powszechny wiek emerytalny albo osiągną ten wiek do 31 sierpnia 2018 r., ale nie osiągnęli jeszcze podwyższonego.

- Wysokość świadczeń może się bardzo różnić, dlatego warto już teraz zorientować się, które z nich bardziej się opłaci – mówi Piotr Olewiński regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. - W podjęciu decyzji pomogą prognozy wysokości emerytur. Po założeniu konta na Platformie Usług elektronicznych ZUS można samodzielnie wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym oba warianty świadczeń i porównać ich wysokość.

Według nowych zasad wysokość przyznanych pieniędzy wyliczana jest na podstawie danych zapisanych na koncie w ZUS, czyli składek emerytalnych, które opłacaliśmy z naszego wynagrodzenia.

Z kolei wysokości emerytury nauczycielskiej Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza sumując trzy składniki. Pierwszy to część socjalna, 24% kwoty bazowej, obowiązującej w dniu przejścia na emeryturę. Od 1 marca 2018 r. wynosi ona 3731,13 zł i stanowi 100% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku kalendarzowego, po odjęciu potrąconych od ubezpieczonych składek na ubezpieczenia społeczne. Drugi to część składkowa, czyli po 1,3% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów składkowych z uwzględnieniem pełnych miesięcy. Trzecia część nieskładkowa to po 0,7% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów nieskładkowych z uwzględnieniem pełnych miesięcy. Zarobki z poszczególnych lat kalendarzowych są porównywane do przeciętnych wynagrodzeń z tamtego okresu, później wskaźniki procentowe są sumowane, a następnie uśredniane.

- To, która emerytura okaże się wyższa, zależy od konkretnego przypadku – dodaje Olewiński.- Zachęcamy do przeprowadzenia wyliczeń i podjęcia świadomej decyzji dotyczącej  przyszłej emerytury.

Osobom, które nie podejmą decyzji przed końcem sierpnia, emerytura zostanie wyliczona według nowych zasad, tzn. z pominięciem Karty Nauczyciela. Czasu zostało niewiele.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE