Reklama

Ośrodek dla uchodźców pod Płockiem?

Opublikowano:
Autor:

Ośrodek dla uchodźców pod Płockiem? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze Łącka niepokoją się wizją utworzenia na terenie gminy jednego z ośrodków dla uchodźców. I już zawczasu protestują.

Władze Łącka niepokoją się wizją utworzenia na terenie gminy jednego z ośrodków dla uchodźców. I już zawczasu protestują.

Po deklaracji rządu polskiego o gotowości przyjęcia imigrantów rozpoczął się proces poszukiwania miejsc, w których można by ich umieścić. W związku z tym Urząd do Spraw Cudzoziemców ogłosił przetarg na zakwaterowanie i wyżywienie cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. Swoje oferty do 25 listopada mogą składać ośrodki gotowe przyjąć minimum 120 cudzoziemców. Dokumentacja przetargowa szczegółowo określa kryteria, które muszą spełniać pokoje, sanitariaty i otoczenie ośrodka.

To właśnie owa możliwość i informacja o zainteresowaniu udziałem w przetargu przez okoliczne ośrodki wypoczynkowe  zaniepokoiło władze gminy Łąck. Jako pierwszy pisał o tym portal Petronews, podając, że zainteresowane przyjęciem uchodźców może być ośrodek w Koszelówce.

Wieści szybko rozeszły się po okolicy i zaniepokoiły mieszkańców, a także władze gminy, które wydały w tej sprawie oświadczenia.  Protestują przeciwko tworzeniu ośrodków dla uchodźców, w których przebywać będzie nawet kilkuset imigrantów,  nie podoba im się również pomijanie roli i zdania samorządów w całej sprawie.

- Biorąc pod uwagę fakt, że nasza gmina za jeden z kierunków rozwoju obrała silny rozwój turystyki, wyrażam jednoznaczny sprzeciw wobec wszystkich planów tworzenia na terenie gminy Łąck tego typu ośrodków dla cudzoziemców - napisał wójt Zbigniew Białecki.

Przeciwko lokalizacji na terenie Łącka ośrodków dla imigrantów z Afryki i Azji opowiedzieli się również radni gminy, którzy wytoczyli ciężkie działa przeciwko rządowym pomysłom. - Rada gminy z dezaprobatą wyraża się o sposobie tworzenia przez administrację rządową ośrodków dla cudzoziemców z wykorzystaniem procedur przetargowych, pomijając rolę i głos samorządu lokalnego, naruszając tym samym konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa oraz uczestnictwa samorządu w sprawowaniu władzy publicznej.

Pod protestem wobec planów tworzenia ośrodków podpisali się też sołtysi 12 gminnych sołectw.

Co na to Urząd do Spraw Cudzoziemców? W specjalnym komunikacie odpiera, że nic nie jest jeszcze przesądzone, a oferty cały czas są analizowane i weryfikowane. Owa weryfikacja oznacza wizytację zgłoszonych obiektów, ale - podkreślają służby prasowe urzędu - nie jest ona wiążąca.

- Mając na uwadze potrzebę dobrej współpracy z samorządem lokalnym, Urząd do Spraw Cudzoziemców zakłada prowadzenie dialogu z przedstawicielami samorządów na etapie wyboru konkretnych lokalizacji - zapowiadają urzędnicy.

Termin składania ofert mija 25 listopada.

Czytaj też:

Na zdjęciach: demonstracja przeciwników przyjęcia uchodźców i happening zwolenników , fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE