Władze Łącka niepokoją się wizją utworzenia na terenie gminy jednego z ośrodków dla uchodźców. I już zawczasu protestują.
Po deklaracji rządu polskiego o gotowości przyjęcia imigrantów rozpoczął się proces poszukiwania miejsc, w których można by ich umieścić. W związku z tym Urząd do Spraw Cudzoziemców ogłosił przetarg na zakwaterowanie i wyżywienie cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. Swoje oferty do 25 listopada mogą składać ośrodki gotowe przyjąć minimum 120 cudzoziemców. Dokumentacja przetargowa szczegółowo określa kryteria, które muszą spełniać pokoje, sanitariaty i otoczenie ośrodka.
To właśnie owa możliwość i informacja o zainteresowaniu udziałem w przetargu przez okoliczne ośrodki wypoczynkowe zaniepokoiło władze gminy Łąck. Jako pierwszy pisał o tym portal Petronews, podając, że zainteresowane przyjęciem uchodźców może być ośrodek w Koszelówce.
Wieści szybko rozeszły się po okolicy i zaniepokoiły mieszkańców, a także władze gminy, które wydały w tej sprawie oświadczenia. Protestują przeciwko tworzeniu ośrodków dla uchodźców, w których przebywać będzie nawet kilkuset imigrantów, nie podoba im się również pomijanie roli i zdania samorządów w całej sprawie.
- Biorąc pod uwagę fakt, że nasza gmina za jeden z kierunków rozwoju obrała silny rozwój turystyki, wyrażam jednoznaczny sprzeciw wobec wszystkich planów tworzenia na terenie gminy Łąck tego typu ośrodków dla cudzoziemców - napisał wójt Zbigniew Białecki.
Przeciwko lokalizacji na terenie Łącka ośrodków dla imigrantów z Afryki i Azji opowiedzieli się również radni gminy, którzy wytoczyli ciężkie działa przeciwko rządowym pomysłom. - Rada gminy z dezaprobatą wyraża się o sposobie tworzenia przez administrację rządową ośrodków dla cudzoziemców z wykorzystaniem procedur przetargowych, pomijając rolę i głos samorządu lokalnego, naruszając tym samym konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa oraz uczestnictwa samorządu w sprawowaniu władzy publicznej.
Pod protestem wobec planów tworzenia ośrodków podpisali się też sołtysi 12 gminnych sołectw.
Co na to Urząd do Spraw Cudzoziemców? W specjalnym komunikacie odpiera, że nic nie jest jeszcze przesądzone, a oferty cały czas są analizowane i weryfikowane. Owa weryfikacja oznacza wizytację zgłoszonych obiektów, ale - podkreślają służby prasowe urzędu - nie jest ona wiążąca.
- Mając na uwadze potrzebę dobrej współpracy z samorządem lokalnym, Urząd do Spraw Cudzoziemców zakłada prowadzenie dialogu z przedstawicielami samorządów na etapie wyboru konkretnych lokalizacji - zapowiadają urzędnicy.
Termin składania ofert mija 25 listopada.
Czytaj też:
Na zdjęciach: demonstracja przeciwników przyjęcia uchodźców i happening zwolenników , fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock