Reklama

Orzeczenie straciło ważność w czasie pandemii? Będzie przedłużone

Opublikowano:
Autor:

Orzeczenie straciło ważność w czasie pandemii? Będzie przedłużone  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby, które mają orzeczoną niezdolność do pracy lub samodzielnej egzystencji, a jego termin kończył się w czasach pandemii, mogą być spokojni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że orzeczenia lekarskie tracące ważność będą nadal obowiązywać.

Osoby, które mają orzeczoną niezdolność do pracy lub samodzielnej egzystencji, a jego termin kończył się w czasach pandemii, mogą być spokojni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że orzeczenia lekarskie tracące ważność będą nadal obowiązywać. 

Orzeczenia lekarzy orzeczników ZUS zachowują ważność w czasach pandemii. 

- Chodzi o orzeczenie, którego ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Orzeczenie zostanie wydłużone od dnia upływu terminu jego ważności na okres kolejnych trzech miesięcy - mówi Piotr Olewiński Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Należy złożyć odpowiednie oświadczenie przed upływem terminu ważności orzeczenia. 

- Orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, też zostaną wydłużone na podobnych zasadach. Orzeczenia te będą ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego - mówi rzecznik. 

Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE