Reklama

Orszak Trzech Króli w siarczystym mrozie i pięknym słońcu [ZDJĘCIA, FILMY]

Opublikowano:
Autor:

Orszak Trzech Króli w siarczystym mrozie i pięknym słońcu [ZDJĘCIA, FILMY] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mimo siarczystego mrozu kilka tysięcy płocczan i mieszkańców powiatu płockiego przemaszerowało z kolędą na ustach w szóstym Orszaku Trzech Króli. Zobaczcie zdjęcia i filmy z tego wydarzenia.

Mimo siarczystego mrozu kilka tysięcy płocczan i mieszkańców powiatu płockiego przemaszerowało z kolędą na ustach w Orszaku Trzech Króli. Zobaczcie zdjęcia i filmy z tego wydarzenia. 

Już po raz szósty płocczanie pomaszerowali ulicami Płocka za trzema mędrcami ze Wschodu, by oddać pokłon Dzieciątku. Organizatorzy trochę obawiali się o frekwencję - nagły kilkunastostopniowy mróz nie powstrzymał jednak kolędników przed tą formą obchodzenia święta Objawienia Pańskiego. Tłumy ubrane w ciepłe puchowe kurtki, owinięte pod sam nos grubymi szalikami z futrzanymi czapkami na głowach rozgrzewały się szybkim marszem. Ogrzać można się było również przy rozstawionych przez miasto koksownikach.

W tym roku wielobarwny, rozśpiewany korowód przeszedł spod katedry ulicami Kościuszki, Kolegialną, Słoneczną do parafii św. Józefa na Cholerce. Pochód zatrzymywał się na scenki rodzajowe z biblijnymi opowieściami przygotowane przez uczniów płockich szkół i grupy teatralne, a następnie trzy orszaki: azjatycki, afrykański i europejski podążały dalej za jadącymi konno trzema królami. Na końcu pochodu jechał melex, na którym strudzeni marszem mogli chwilę odpocząć.

W tym roku w rolę  wcielili się ks. Krzysztof Jaroszewski, proboszcz parafii św. Benedykta na Radziwiu, Andrzej Żabka, przedsiębiorca z Gąbina i debiutujący w tej roli Jerzy Obrębski, szef płockiej Solidarności. Jako że żaden z tegorocznych mędrców nie jest czarnoskóry, zdecydowano się na specjalną charakteryzację...

Po ok. godzinie Orszak dotarł na Cholerkę. Tam trzej magowie, a za nimi uczestnicy w kolorowych koronach złożyli pokłon, a także kadzidło, złoto i mirrę Dzieciątku. W tym roku w rolę św. Rodziny wcielili się Małgorzata Elżbieta i Paweł Raczyńscy z dziećmi: Szymonem Karolem (jako Dzieciątko Jezus) i Gabrysią (jako aniołek). W kościele rozpoczęła się msza św.

Podobne orszaki przeszły dziś w 560 miejscowościach w całej Polsce i kilkudziesięciu miastach poza granicami kraju. Ich hasło nawiązuje do franciszkańskiej dewizy "Pokój i dobro" ("Pax et bonum"). 

[YT]https://youtu.be/GJ7mkumPKe8[/YT]

[YT]https://youtu.be/WneAjuvKwWk[/YT]

Zobaczcie mnóstwo zdjęć!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE