Reklama

Reklama

Orszak Trzech Króli przejdzie trasą, którą jeszcze nigdy nie szedł

Opublikowano: pon, 2 sty 2017 06:03
Autor:

Orszak Trzech Króli przejdzie trasą, którą jeszcze nigdy nie szedł - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szósty już wielobarwny Orszak Trzech Króli kolejny raz przejdzie nową trasą. Sprawdźcie, skąd w tym roku wyruszy i dokąd będzie zmierzał rozśpiewany pochód radosnych kolędników.

Reklama

Szósty już wielobarwny Orszak Trzech Króli kolejny raz przejdzie nową trasą. Sprawdźcie, skąd w tym roku wyruszy i dokąd będzie zmierzał rozśpiewany pochód radosnych kolędników.

To jedna z najmilszych płockich imprez - nie towarzyszą jej polityczne spory, protestacyjne okrzyki i ordynarne albo krzykliwe transparenty. Zamiast tego kilkutysięczny radosny tłum w kolorowych koronach na głowach maszeruje z kolędą na ustach, choć nierzadko w oczy szczypie mróz, a z kapturów i kurtek trzeba otrzepywać śnieg. Wielobarwny rozśpiewany kolędami i pastorałkami (któż ich nie lubi!) korowód podąża za trzema królami na koniach do św. Rodziny, w której rolę co roku wcielają się płocczanie.

Nie inaczej będzie tym razem. Główna zmiana - podobnie jak w ubiegłych latach - dotyczy jednak trasy orszaku. Pierwsze dwa zorganizowano na staromiejskich ulicach, a pokłon Dzieciątku oddawano przy pałacu biskupim, kolejne przeniesiono na poszczególne osiedla. Najpierw maszerowano z parafii św. Jadwigi Królowej do Orlen Areny, potem - spod teatru na Stanisławówkę, a w zeszłym roku - z kościoła św. Krzyża na Podolszycach Północ, przez Zielny Jar do parafii św. Wojciecha na sąsiednich Podolszycach.

Szósty orszak wyruszy 6 stycznia o godzinie 11.00 spod katedry do parafii św. Józefa na Cholerce, gdzie zostanie odprawiona msza na święto Objawienia Pańskiego. W rolę mędrców ze Wschodu, którzy pojadą na czele korowodu ulicami Kościuszki, pl. Obrońców Warszawy, Kolegialną i Słoneczną do parafii św. Józefa Rzemieślnika na płockiej Cholerce, wcielą się jak co roku ks. Krzysztof Jaroszewski, proboszcz parafii na Radziwiu, Andrzej Żabka, przedsiębiorca z Gąbina, a także - nowy w tej roli - Jerzy Obrębski, szef Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”. Złożą oni pokłon św. Rodzinie, którą odegrają Małgorzata Elżbieta i Paweł Raczyńscy z dziećmi: Szymonem Karolem (jako Dzieciątko Jezus) i Gabrysią (jako aniołek).

Hasłem tegorocznego orszaku jest franciszkańska dewiza „Pokój i dobro”(pax et bonum). Jak zwykle nie zabraknie oczywiście papierowych koron i śpiewników z kolędami, a także biblijnych scenek i konkursu na najpiękniejszą szopkę.

Polacy niemal natychmiast pokochali Orszak Trzech Króli organizowany przez fundację o tej samej nazwie - dziś mówi się o nim jako o największych ulicznych jasełkach na świecie. W tym roku wielobarwne korowody przejdą w aż 560 miejscowościach w Polsce i kilkudziesięciu miastach poza granicami kraju (m.in. w Niemczech, na Ukrainie). W ub. roku święto Trzech Króli świętowało w ten sposób ponad 1,5 mln Polaków. 

Powspominajmy:

Orszak Trzech Króli 2012 przeszedł spod fary do katedry

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock


Orszak Trzech Króli 2013 przeszedł ze Starego Rynku nieco okrężną trasą do katedry

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock


Orszak Trzech Króli 2014 przeszedł z parafii św. Jadwigi Królowej do Orlen Areny 

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock


Orszak Trzech Króli 2015 przeszedł spod teatru na Stanisławówkę 

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

 

Orszak Trzech Króli 2016 przeszedł między dwoma parafiami na Podolszycach 

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.