Reklama

Orszak płynął Wisłą do Torunia. Zatrzymał się w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Orszak płynął Wisłą do Torunia. Zatrzymał się w Płocku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę przez Płock przepłynął orszak tradycyjnych drewnianych łodzi. Statki płynęły do Torunia, gdzie już za dwa dni odbędzie się inauguracja Roku Rzeki Wisły.

W niedzielę przez Płock przepłynął orszak tradycyjnych drewnianych łodzi. Statki płynęły do Torunia, gdzie już za dwa dni odbędzie się inauguracja Roku Rzeki Wisły.

Rok Wisły zostanie hucznie rozpoczęty już 19 października w Toruniu. Tam właśnie płynęły drewniane łodzie, które w niedzielne popołudnie można było podziwiać z płockiego brzegu królowej polskich rzek, na którym przed laty toczyło się handlowe życie miasta. Płock, przed całe wieki ważny ośrodek  żeglugi rzecznej i istotny punkt wodnego szlaku handlowego, bierze udział w obchodach jako perła Królewskiego Szlaku Wisły.

Do Torunia od kilku dni zmierzają załogi statków.  Z województwa mazowieckiego Rejsem Konrada III Rudego delegacja łodzi wiezie zaginioną pieczęć książęcą. Łodzie odwiedziły m.in.  Solec nad Wisłą, Górę Kalwarię, Warszawę, Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin, Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Płock, Dobrzyń, Włocławek, Ciechocinek. Inauguracja Roku Wisły odbędzie się we wtorek, 19 października, w 550. rocznicę podpisania II Pokoju Toruńskiego, który przyjmuje się za moment przełomowy dla historii najdłuższej polskiej - datę uwolnienia żeglugi na całym szlaku wodnym i pierwszego flisu na Wiśle. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE