reklama
reklama

Orlenowskie sokoły znów doczekają się potomstwa? Na kominie znów pojawiły się jaja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Orlenowskie sokoły znów doczekają się potomstwa? Na kominie znów pojawiły się jaja - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWszystko wskazuje na to, że Werwa i Rafik znów doczekają się potomstwa. Para sokołów wędrownych, która upodobała sobie gniazdo na kominie Instalacji Odsiarczania Spalin w płockim kombinacie, właśnie doczekała się trzeciego jaja w tym roku. Trwa okres inkubacji.
reklama

PKN ORLEN od ponad 20 lat bierze udział w restytucji populacji sokołowa wędrownego. Nazwa tych pięknych i niezwykle szybkich ptaków (mogą osiągać prędkość blisko 400 km/h!) jest nieco myląca - prowadzą osiadły tryb życia. A że hałas i zapach zakładów przemysłowych im nie przeszkadza, para sokołów Werwa i Rafik od kilku lat gniazduje w budce na kominie Instalacji Odsiarczania Spalin. Wszystko wskazuje na to, że para po raz kolejny doczeka się potomstwa. 

- Wizyty Werwy i Rafika w budce na kominie IOS od początku stycznia br. były coraz częstsze. To dawało nadzieję, że tegoroczny sezon lęgowy okaże się udany. Werwa „dołkowała” w gnieździe, czyli przygotowywała miejsce złożenia jaj, a samiec Rafik kilka razy dziennie przynosił jej pożywienie. Potwierdzeniem rozpoczęcia sezonu lęgowego było pojawienie się pierwszego i kolejnego jaja, a dziś sokolica złożyła 3 jajo. Z niecierpliwością czekamy na kolejne. Po zakończeniu lęgu – który zwykle liczy 3- 4 jaja (rzadziej 2-5) - rozpocznie się okres inkubacji, który u sokołów trwa ok. 32 dni. W tym czasie samica będzie wysiadywać jaja, a samiec zajmie się polowaniem i zdobywaniem pożywienia - informują w PKN ORLEN.

reklama

Byłoby to kolejne potomstwo Werwy i Rafika. Choćby w zeszłym roku para doczekała się trzech pisklaków - dwóch samic i samca. Jak będzie tym razem? Przekonamy się za około miesiąc. 

Życie sokołów wędrownych można podglądać na bieżąco dzięki kilku kamerom zainstalowanym w budce. Wystarczy kliknąć tutaj

reklama

Sokoły wędrowne zostały zauważone na terenie PKN ORLEN w 1986 roku. Budkę lęgową zainstalowano w 1999 roku i od tego czasu koncern uczestnicy w akcji restytucji sokoła wędrownego w Polsce. Pierwszy lęg w Płocku przypada na 2002 rok. Do tej pory na terenie płockiego zakładu wykluło się 57 piskląt, a każdy ptak jest obrączkowany, co pozwala śledzić ich losy. 

- Na przykład Naftka w 2022 roku, po zwiedzaniu dużych miast (Wrocław, Gliwice,  Częstochowa), odwiedziła też swoje rodzinne strony (Płock) oraz „wpadła z wizytą” do swoich kuzynów do Warszawy. Odwiedziła również naszych sąsiadów: Rosję (Królewiec), Litwę, Białoruś, Ukrainę i Czechy - informuje ORLEN.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama