Reklama

ORLEN zwiększy produkcję w Płocku. Wyda 1,2 miliarda złotych

Opublikowano:
Autor:

ORLEN zwiększy produkcję w Płocku. Wyda 1,2 miliarda złotych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Instalacja visbreakingu pozwala uzyskać więcej paliwa z każdej baryłki ropy. PKN ORLEN podpisał wartą miliard złotych umowę na budowę takiej instalacji w zakładzie produkcyjnym w Płocku. Inwestycja ma powstać do końca 2022 roku.

Instalacja visbreakingu pozwala uzyskać więcej paliwa z każdej baryłki ropy. PKN Orlen podpisał wartą miliard złotych umowę na budowę takiej instalacji w zakładzie produkcyjnym w Płocku. Inwestycja ma powstać do końca 2022 roku. 

W warszawskim biurze PKN Orlen prezes Daniel Obajtek podpisał umowę na budowę instalacji visbreakingu, która pozwoli uzyskiwać o 2 proc. więcej paliwa z przerobu ropy naftowej w płockiej rafinerii. Instalacja będzie kosztowała ok. 1,2 mld złotych i powstanie do końca 2022 roku. Kiedy już ruszy pełną parą, pozwoli uzyskać 200 tys. paliwa rocznie więcej, co przełoży się na zysk EBIDTA LIFO ok. 400 mln złotych. W założeniu ma zwrócić się w ciągu 3 lat.

Prezes Obajtek przypomniał, że w Płocku trwają inne inwestycje, która mają zwiększyć wydajność - to m.in. instalacja hydrokrakingu czy HON 6 (Hydroodsiarczanie Oleju Napędowego). Już za kilka lat produkcja oleju napędowego wzrośnie o ok. 500 tys. ton.

- Zgodnie z przyjętą strategią optymalizujemy produkcję. Z uwagą obserwujemy otoczenie makroekonomiczne. Dlatego rozwijamy nasz core business, jak rafineria, petrochemia, czy energetyka. Kluczem do sukcesu jest przyspieszanie procesów inwestycyjnych, tak aby jak najszybciej osiągać zyski. Przykładem jest budowa instalacji Visbreakingu w płockiej rafinerii. Pozwoli nam ona skutecznie odpowiadać na stale rosnące zapotrzebowanie na produkty wysokomarżowe. Wzmocni też naszą pozycję na konkurencyjnym, międzynarodowym rynku. – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Jak dodał, inwestycje idą bardzo sprawnie, a to niezwykle istotne z punktu widzenia konkurencyjności na rynku.

Inwestycję zrealizuje konsorcjum, na którego czele stanie firma KTI Poland. Przy projekcie w Płocku pracować będzie 170 inżynierów i specjalistów. 

- Kontrakt zostanie zrealizowany w 35 miesięcy. W 32. miesiącu zakończą się pracę, później przyjdzie czas na testy i rozruch instalacji. Optymalny program realizacji instalacji jest wynikiem sprawnego przygotowania inwestycji przez klienta - mówił Antonio Gallo, prezes KTI Poland. 

Przerób ropy pozostanie na tym samym poziomie. A co ze szkodliwymi emisjami w Płocku?

- Cały czas myślimy o jakości powietrza w Płocku - zapewnił nas Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen. - Myślę, że to w żaden sposób nie zmieni szkodliwych emisji. Cały czas trzymamy normy, nasze emisje są dziesięciokrotnie niższe niż przewidziane normy. W ostatnim czasie podpisaliśmy z miastem list intencyjny na wprowadzenie transportu zeroemisyjnego. Będziemy produkować wodór, budować farmy fotowoltaiczne. Cały czas idziemy w kierunku poprawy jakości powietrza. 

[ZT]24681[/ZT]

Fot. PKN Orlen

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE