Reklama

Orlen zdradził, na co chce dać pieniądze

Opublikowano:
Autor:

Orlen zdradził, na co chce dać pieniądze - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W przesłanym dziś do mediów komunikacie Orlen zapowiedział, do których miejskich imprez i planowanych w tym roku przedsięwzięć zamierza się dorzucić oraz - co za tym idzie - z finansowania których chce zrezygnować. Nie da się ukryć, że lista propozycji rozczaruje tych, którzy liczyli na rewolucję w tym zakresie.

W przesłanym dziś do mediów komunikacie Orlen zapowiedział, do których miejskich imprez i planowanych w tym roku przedsięwzięć zamierza się dorzucić oraz - co za tym idzie - z finansowania których chce zrezygnować. Nie da się ukryć, że lista propozycji rozczaruje tych, którzy liczyli na rewolucję w tym zakresie.

To, które imprezy zostaną dofinansowane i w jakim zakresie, a na które koncern nie da w tym roku ani grosza, było przedmiotem wielu rozmów płocczan w ostatnich tygodniach. Już od jakiegoś czasu wiadomo było, że gigant paliwowy nie dołoży się m.in. do Orlen Cup na Starym Rynku i w związku z tym impreza nie odbędzie się wcale. Ale to nie była jedyna impreza, o wsparcie której starało się miasto. Jak już pisaliśmy, Ratusz liczył, że Orlen wspomoże miasto w organizacji takich przedsięwzięć jak np. XVIII Piknik Europejski czy Półmaratton Dwóch Mostów,  a także dorzuci się do miejskich inwestycji, m.in. do przebudowy boiska na stadionie Wisły Płock, powstania flow parku przy Orlen Arenie, budowy alei gwiazd sportowych wokół hali widowisko-sportowej, placu zabaw na starówce. 

W przesłanym mediom komunikacie, koncern poinformował, że przedstawiciele Orlenu podczas dzisiejszych rozmów z prezydentem zaproponowali projekty sponsoringowe, które zamierza realizować w ramach strategii „Orlen dla Płocka”. Oto one:

- sport

Koncern zamierza kontynuować stałe wsparcie finansowe dla Sekcji Piłki Ręcznej Orlen Wisły Płock, a także zwiększyć premie za osiągnięcia sportowe. W tym samym zakresie co do tej pory chce też dofinansować V Półmaraton Dwóch Mostów, działalność Orlen Areny, a także projekt Orlen Handball Miniliga.  Więcej pieniędzy zamierza przeznaczyć na organizację turnieju tenisa ziemnego Płock Orlen Polish Open. Deklaruje też wsparcie na zorganizowanie Płockiej Olimpiady Młodzieży oraz chęć wsparcia młodzieżowej sekcji piłki nożnej prowadzonej przez Stowarzyszenie Sportu Młodzieżowego Wisła Płock w zakresie wsparcia podstawowej działalności szkoleniowej m.in. sfinansowania zakupu sprzętu sportowego.

 - bezpieczeństwo

Tu ze strony koncernu padła propozycja wdrożenia projektu dotyczącego organizacji bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży nad wodą nie tylko w Płocku, ale na najpopularniejszych kąpieliskach w okolicy

- działalność społeczna i dobroczynna

Bez zmian pozostaje wsparcie dla mieszkańców w ramach Fundacji Orlen Dar Serca oraz Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”. Chce również wesprzeć miasto w realizacji mającego powstać na jesieni Centrum Aktywności Seniora.

- kultura i edukacja 

Orlen zamierza nadal dotować w podobnym zakresie co do tej pory organizację Pikniku Europejskiego, a także działalność Płockiej Orkiestry Symfonicznej i Muzeum Mazowieckiego.  Z nowości - spółka zaproponowała wparcie dla projektu dotyczącego tegorocznych uroczystości związanych z organizacją obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, a także promocję kultury i sztuki wśród dzieci np. przez wprowadzenie biletów za symboliczną złotówkę do teatru. Zamierza również kupić zabawki interaktywne dla przedszkola na Międzytorzu. Jak do tej pory chce także wspierać stypendystów z Płocka i powiatu płockiego w ramach programu  „Mam pasję powyżej średniej”.

Bez rewolucji? Orlen: to nie jest zamknięta lista

Jak widać, nie ma mowy o żadnej rewolucji, której spodziewali się niektórzy, nie ma śmiałych posunięć, których życzyliby sobie płocczanie np. w kwestii ochrony zdrowia w związku z sąsiedztwem zakładu produkcyjnego o takiej skali albo choćby spadku cen paliwa, by nie było ono najdroższe w Polsce, nie ma też słowa o tym, by koncern chciał wspólnie z miastem budować stadion piłkarski Wisły Płock lub w inny sposób wspierać tę drużynę. Z drugiej strony wśród propozycji nie ma też drastycznych cięć, które wróżyli inni, przewidując np., że poza Orlen Cup koncern wycofa się również m.in. z Półmaratonu Dwóch Mostów. 

Wprawdzie Orlen zapowiada, że przedstawiona lista nie stanowi zamkniętego katalogu, a także, że ma w planach wsparcie dla cennych inicjatyw organizacji pozarządowych i płockich stowarzyszeń, ale nie da się ukryć, że propozycje przedstawione w komunikacie nie są dla płocczan niczym specjalnie nowym. Niewykluczone, że szykowane nowości chce przedstawić oddzielnie, z większą pompą, ale oficjalnie nic tej rewolucji nie zapowiada.  

Co na to miasto? Czy jest rozczarowane propozycjami, czy przychylne pomysłom? Podczas zaplanowanej na jutro konferencji prasowej prezydent miasta i wiceprezydenci zamierzają się odnieść do przekazanych im informacji ze strony koncernu. Już dziś przedstawiciele miasta mówią jednak wyraźnie: zaproponowane wsparcie jest mniejsze niż w poprzednich latach.

Czytaj też:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE