Reklama

Orlen zamierza poprawić bezpieczeństwo pieszych. Wyda na to milion złotych

Opublikowano:
Autor:

Orlen zamierza poprawić bezpieczeństwo pieszych. Wyda na to milion złotych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kwota ponad miliona złotych zostanie przeznaczona na kolejną akcję realizowaną przez koncern z pomocą Fundacji Orlen-Dar Serca.

Kwota ponad miliona złotych zostanie przeznaczona na kolejną akcję realizowaną przez koncern z pomocą Fundacji Orlen-Dar Serca.

Niedawno organizowali akcję propagującą noszenie odblasków, aby poprawić bezpieczeństwo młodszych uczestników ruchu drogowego, a teraz Fundacja Orlen Dar Serca zamierza wspomóc finansowo samorządy terytorialne w Polsce, które administrują drogami tuż przy szkołach.

- W Płocku i powiecie środki zostaną przekazane na oznakowanie 13 miejsc, które zdaniem wnioskodawców wymagają poprawy bezpieczeństwa – poinformowało biuro prasowe koncernu. - W Płocku miejsc takich zgłoszono osiem, a w powiecie płockim pięć.

Oznakowanie przejść, położenie progów zwalniających, a także słupków blokujących zostało zaplanowane w pobliżu płockich szkół przy ul.: Tadeusza Kutrzeby, Stanisława Zgliczyńskiego, Królowej Jadwigi, Jana Kochanowskiego, Ignacego Łukasiewicza oraz Faustyna Piaska. Natomiast w powiecie płockim remonty przejść dla pieszych planowane są w dwóch miejscach w Łącku tj. przy Szkole Podstawowej oraz Przedszkolu Samorządowym, Gimnazjum oraz Szkole Podstawowej w Bodzanowie, Gimnazjum oraz Zespole Placówek Oświatowych w Nowym Miszewie, Zespole Szkół Ogólnokształcących w Blichowie. Jak wynika ze statystyk, działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa będą dotyczyć kilku tysięcy uczniów w powiecie płockim oraz w Płocku.

Nabór wniosków do programu Fundacja prowadziła w lipcu i sierpniu tego roku. Gminy lub powiaty będące zarządcami dróg zgłaszały miejsca, w których należy wzmocnić bezpieczeństwo. - Wnioski oceniała powołana przez zarząd Fundacji komisja. Ocenie podlegała przede wszystkim lokalizacja zgłoszonych przejść, uzasadnienie wyboru konkretnych dróg oraz efekty, w postaci poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy czy powiatu  po wprowadzeniu oznakowania - informują w komunikacie prasowym. - Obdarowani zapowiadają, że w ciągu najbliższego roku doświetlą oraz poprawią oznakowania na 124 przejściach w Polsce. W województwie mazowieckim oznakowane zostaną przejścia dla pieszych jeszcze w 20 innych lokalizacjach: w Garwolinie i jego powiecie oraz w powiecie wołomińskim. Najwięcej wniosków pozytywie rozpatrzono z województwa lubelskiego – 29, a następnie lubuskiego – 20, opolskiego – 11, pomorskiego i podlaskiego - po 9, wielkopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego - po 7, śląskiego i łódzkiego - po 4 oraz kujawsko-pomorskiego i małopolskiego - po 2.

Zdecydowana większość przejść zostanie wykonana w technologii przejść aktywnych, co oznacza, że na jezdni przed pasami będą umieszczone światełka zwane „kocimi oczkami”, znak A-17 „Uwaga dzieci” na fluorescencyjnej tablicy oraz lampa błyskowa nad znakiem. Aby zwrócić szczególną uwagę kierowców, w tym rozwiązaniu stosuje się wzbudzane sygnały świetlne, które włączają się tylko wtedy, kiedy pieszy zbliża się do przejścia. Dodatkowym atutem tego rozwiązania są energooszczędne lampy LED oraz panele słoneczne wraz z akumulatorami, które zapewniają stały dopływ energii dla lamp. Dodajmy, że o wprowadzenie zaproponowanych rozwiązań już wcześniej wnioskowali płoccy radni, Michał Sosnowski z klubu PSL w płockiej Radzie Miasta, który swoją interpelacją zgłosił w lipcu tego roku, oraz Marcin Flakiewicz z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Radny PiS zrobił to w listopadzie. Obaj dowiedzieli się, że sprawa zostanie rozpatrzona przez MZD,

Akcja związana z poprawą bezpieczeństwa pieszych odbywa się w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły”. Fundacja realizuje ten program dzięki środkom finansowym otrzymanym z PKN ORLEN.

[ZT]16073[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE