Reklama

Orlen przeznaczy 10 mln zł na program zdrowotny dla mieszkańców

Opublikowano:
Autor:

Orlen przeznaczy 10 mln zł na program zdrowotny dla mieszkańców - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen jeszcze w tym roku uruchomi program zdrowotny dla płocczan i mieszkańców regionu, dotyczący monitorowania stanu zdrowia, profilaktyki i leczenie chorób. Dziś umowę z koncernem podpisali przedstawiciele Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

PKN Orlen jeszcze w tym roku uruchomi program zdrowotny dla płocczan i mieszkańców regionu, dotyczący monitorowania stanu zdrowia, profilaktyki i leczenie chorób. Dziś umowę z koncernem podpisali przedstawiciele Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Sześcioletni projekt opiewa na 10 mln zł, pierwszy milion spółka przekaże jeszcze w tym roku. Program uzyskał honorowy patronat Ministra Zdrowia. W lipcu w stolicy strony podpisały list intencyjny, a w piątek w płockiej siedzibie Orlenu doszło do podpisania umowy w tej sprawie. Poświadczył ją notariusz.

- My prowadzimy działalność tu, w Płocku. I mamy tu zadania społeczne, staramy się je realizować. Firma ostatnio zdecydowanie więcej zarabia, więc może więcej przeznaczać na potrzeby lokalnej społeczności - podkreślił prezes Orlenu Daniel Obajtek. - Będą konsultacje, rozmowy, szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek, by wcześniej rozpoznawać choroby nowotworowe. Do tego wyposażenie placówek, czyli profilaktyka, diagnoza i leczenie. Biznes łączymy z leczeniem, to staje się faktem.

Prezes przypomniał Miasteczko Zdrowia podczas Dni Chemika, gdzie skorzystało ponad 4 tys. osób. Dodał, że inicjatywy prozdrowotne rozpoczęły się już za czasów prezesury Wojciecha Jasińskiego, obecnego podczas piątkowej uroczystości w Orlenie. Obecnie Orlen i jego spółki przeznaczają 40 mln zł rocznie na różne zadania społeczne.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaznaczył, że to dobry dzień dla mieszkańców Płocka i okolicy. 

- 10 mln zł to istotny kapitał, który można zainwestować w zdrowie mieszkańców Płocka, powiatów płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego. Najważniejsze w tej sprawie jest to, że mieszkańcy nie będą już musieli jeździć do Warszawy. To specjaliści ze stolicy przyjadą do zainteresowanego, do pacjenta - mówił minister. 

Prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie podkreślił, że bardzo szybko po liście intencyjnym doszło do podpisania umowy.

- My oferujemy swój udział, by bezpieczeństwo mieszkańców się zwiększyło. Do tej pory nasza obecność w tym regionie była ograniczona - przyznał dyrektor Walewski. - Teraz pacjent nie będzie już krążył, lecz szybką ścieżką dotrze do optymalnego leczenia.

Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie reprezentował dyrektor prof. Stefan Wesołowski.

- To będzie nowatorski projekt, a współpraca będzie tu na bardzo różnych poziomach - zauważył szef Instytutu. - Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i propozycje środowiska lokalnego. 

Już podczas podpisywania listu intencyjnego Orlen informował, że program będzie realizowany w ramach czterech podstawowych obszarów:
1) raportowanie o stanie zdrowia mieszkańców powiatu płockiego oraz badanie przyczyn zachorowań na nowotwory i identyfikacja głównych czynników ryzyka w populacji Płocka i powiatu płockiego;
2) działania z zakresu prewencji i edukacja w określonych grupach docelowych m.in. wśród dzieci, młodzieży i osób palących;
3) stworzenie szybkiej ścieżki diagnostycznej i leczenia dla wykrytych przypadków nowotworów, 
4) stałe monitorowanie uzyskiwanych wyników badania obserwacyjnego i bieżące modyfikowanie działań w zakresie edukacji i profilaktyki pod kątem uzyskiwanych danych.

W dniach 5-6 października w Orlen Arenie - ale nie jest to jeszcze element programu - zorganizowane zostanie Miasteczko Zdrowia. Mieszkańcy będą mogli zasięgnąć porad lekarskich, przeprowadzić niektóre badania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE