Grupa Orlen, a konkretnie Energa, pozyskała 7,5 miliarda złotych - to największe dofinansowanie w historii spółki. Za te pieniądze wybudowanych zostanie kilkadziesiąt tysięcy kilometrów sieci, co ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i wpłynąć pozytywnie na cenę prądu dla konsumentów.
- Będzie to możliwe m.in. dzięki planowanemu przyłączeniu aż 9 GW źródeł odnawialnych o niewielkich kosztach zmiennych wytwarzania energii, wraz z magazynami energii. Program umożliwi także podłączenie do sieci 200 tysięcy nowych prosumentów. Wartość całego programu w perspektywie do 2035 roku to 40 mld zł - wskazuje Orlen.
W Gdańsku prezes Ireneusz Fąfara wskazywał, że projekt wpisuje się w strategię Orlenu do 2035 roku, według której koncern zainwestuje nawet 380 miliardów złotych. To ma dać Polsce bezpieczeństwo i niezależność energetyczną.
- Gdańsk, Polska Północna, Energa - to miejsca szczególne w tym procesie. Tu koncentrują się nasze lądowe, odnawialne źródła energii. Tu budujemy i w przyszłym roku uruchomimy 2 nowe elektrownie gazowe. Tutaj planujemy wybudować 2 kolejne elektrownie gazowe, tutaj Energa będzie zasiła swoje magazyny energii, które planujemy budować, ze źródeł morskich z naszych 4 farm wiatrowych - mówił prezes Ireneusz Fąfara.
Prezes Orlenu wskazywał, że inwestycja w odnawialne źródła energii wymaga inwestycji w sieci energetyczne.
- Program zakłada m.in. budowę ponad 11 tysięcy kilometrów nowych linii elektroenergetycznych oraz 7 tysięcy kilometrów linii kablowych i modernizację blisko 10 tysięcy kilometrów linii istniejących. W ramach programu planowane jest przyłączenie około 350 tysięcy nowych odbiorców energii elektrycznej i 1600 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów, miedzy innymi przy trasach A1 i S7. To także około 1000 zaawansowanych technologicznie transformatorów i elementów sterowania poziomami napięcia, poprawiających zdolność sieci do dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych. Inteligentne sieci dystrybucyjne pozwolą m.in. na rozbudowę ciepłownictwa opartego o energię elektryczną - tłumaczy Orlen.
Póki co do Energi przyłączonych jest 9,6 GW źródeł odnawialnych, czyli ok. 30% polskiej mocy. Po inwestycji ma to być 19 GW, a liczba prosumentów ma się zwiększyć z 300 do 500 tysięcy.
Środki na inwestycję pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wcześniej Orlen pozyskał 3,5 mld złotych z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.