Reklama

Orlen podsumował pierwszy kwartał. 2 mld złotych zysku

Opublikowano:
Autor:

Orlen podsumował pierwszy kwartał. 2 mld złotych zysku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przedstawiciele PKN Orlen prezentowali wyniki finansowe koncernu za pierwszy kwartał 2019 roku. Koncern wypracował 849 mln złotych zysku netto. W porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku, zysk EBITDA wg LIFO wzrósł o 100 mln złotych.

W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przedstawiciele PKN Orlen prezentowali wyniki finansowe koncernu za pierwszy kwartał 2019 roku. Koncern wypracował 849 mln złotych zysku netto. W porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku, zysk EBITDA wg LIFO wzrósł o 100 mln złotych. 

Wyniki prezentowali członkowie zarządu PKN ORLEN - Wiesław Protasewicz i Zbigniew Leszczyński. Koncern w pierwszym kwartale wypracował 2 mld zysku EBITDA wg LIFO, czyli 100 mln złotych więcej, niż w analogicznym okresie w 2018 roku. Zysk netto wyniósł 849 mln złotych. 

- Sprzedaliśmy ponad 10 mln ton produktów, to wzrost o 2% w porównaniu do I kwartału 2018 roku - podsumował Wiesław Protasewicz, Członek Zarządu ds. Finansowych. - Zredukowaliśmy dług o 500 mln złotych. 

Protasewicz wskazywał na trudniejszą sytuację w otoczeniu makroekonomicznym i spadek marż. Z drugiej strony na wszystkich rynkach koncern odnotował wzrosty konsumpcji. Przychody rok do roku wzrosły o 9 proc. 

- W I kwartale, pomimo postojów remontowych, przerobiliśmy 8,2 mln ton ropy. Wykorzystaliśmy moce przerobowe w 95 proc. - wyjaśnił Leszczyński. 

Jak dodał, spółka koncentrowała się dywersyfikacji dostaw. Rafinerie Orlenu przerabiają dziś nie tylko ropę naftową z Rosji, ale też Arabii Saudyjskiej, Nigerii, Angoli czy Kanady. 

Segment detaliczny w I kwartale 2019 roku wypracował 676 mln zł EBITDA wg LIFO, co oznacza wzrost o 212 mln zł (r/r). Do dobrego wyniku przyczynił się wzrost wolumenów sprzedaży, łącznie o 3 proc. (r/r), w tym: w Polsce o 2 proc., w Czechach o 5 proc., na Litwie o 6 proc. i w Niemczech o 6 proc. 

Pod szyldem Orlen funkcjonuje ponad 2800 stacji, w których są 2047 kąciki kawowe Stop Cafe, w tym 1669 w Polsce. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE